Tarnobrzeg: bp Nitkiewicz poświęcił szpitalną kaplicę

apis, Tarnobrzeg, 2016-03-17

Uroczystości poświęcenia kaplicy w Wojewódzkim Szpitalu im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu dokonał 17 marca br. biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Towarzyszył temu akt otwarcia do niej Bramy Miłosierdzia.

Bp Krzysztof Nitkiewicz podkreślił w homilii wagę oficjalnego erygowania kaplicy i jej poświęcenia, które mają wszystkim uzmysłowić, iż jest ona domem Boga. Hierarcha nawiązując do słów Chrystusa z odczytanej Ewangelii „jeśli kto zachowa moją naukę, nie zazna śmierci na wieki”, podkreślił, że kaplica jest miejscem, w którym obietnica o życiu wiecznym znajduje swoje urzeczywistnienie.

– Prowadzi do niego także Brama Miłosierdzia, będąca znakiem kochającego nas Boga. Skorzystajmy z czasu łaski jakim jest Rok Święty. Wszyscy potrzebujemy przebaczenia i Bożej pomocy, aby wytrwać w dobrym – powiedział bp Nitkiewicz.

Na znaczenie wydarzenia zwrócił uwagę dyrektor szpitala Wiktor Stasiak. – W tym szczególnym Jubileuszowym Roku Miłosierdzia nasz szpital dostępuje wielkiego wyróżnienia – otwarcia Bramy Miłosierdzia, przez którą może przekroczyć każdy z nas, by stawać się lepszym – mówił dyrektor Stasiak.

Słowa szczególnego podziękowania do twórców i darczyńców skierował szpitalny kapelan o. Sławomir Słoma OP do Andrzeja Karwata, sandomierskiego artysty, odpowiedzialnego za nowy wystrój kaplicy. Dominikanin podziękował również bardzo licznym dobroczyńcom, którzy datkami oraz osobistą pomocą wspierali remont kaplicy.

Wojewódzki Szpital im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu to nowoczesny zakład leczniczy mieszący się w kilku obiektach pawilonowych. Jeden z pawilonów szpitalnych stanowi część zabytkową, która jako prywatna lecznica została założona w ramach działania fundacji dobroczynnej w 1895 roku przez hrabiankę Zofię z Zamoyskich Tarnowską.

Po kilku latach działania lecznicy Zdzisław Tarnowski pragnąc pomóc okolicznej ludności w uzyskiwaniu skutecznej pomocy lekarskiej, a także w podziękowaniu za uzdrowienie swej matki ufundował i 12 lutego 1904 roku oddał do publicznego użytku Szpital w Tarnobrzegu. Od 1999 r. organem założycielskim i nadzorującym szpital jest Samorząd Województwa Podkarpackiego.

Podstawowym zadaniem szpitala jest udzielanie świadczeń leczniczych i rehabilitacyjnych w trybie stacjonarnym i ambulatoryjnym oraz świadczeń z zakresu pomocy doraźnej. Jest on placówką wieloprofilową, wykonującą wysokospecjalistyczne procedury medyczne w oparciu o wykwalifikowaną kadrę i nowoczesną aparaturę medyczną. Pacjenci mają zapewnioną kompleksową opiekę zgodnie z obecnie obowiązującymi standardami medycznymi.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook