Bp Nitkiewicz: potrzebujemy przewodnictwa Chrystusa, by sprostać wyzwaniom

apis, Sandomierz, 2016-03-20

Potrzebujemy przewodnictwa Chrystusa i Jego wsparcia, aby sprostać wyzwaniom, jakie przed nami stoją - mówił w Niedzielę Palmową w Sandomierzu do młodych bp Krzysztof Nitkiewicz.

Modlitwie młodych przygotowujących się do Światowych Dni Młodzieży na Rynku Starego Miasta przewodniczył biskup sandomierski, który poświęcając gałązki palmowe wezwał do duchowego wejścia w liturgię Wielkiego Tygodnia.

Na wspólne spotkanie przybyli wolontariusze z parafii, które będą w lipcu podejmować pielgrzymów przybywających na Światowe Dni Młodych. Nie zabrakło także młodych z Ruchu Światło - Życie, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, ruchów duszpasterskich i szkół katolickich.

W procesji z Rynku do bazyliki katedralnej uczestniczyła młodzież, kapłani, seminarzyści, Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz licznie zgromadzeni wierni. Hasłem spotkania były słowa: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” (Mt 5,8).

Mszy św. sprawowanej w katedrze przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, który mówił o duchowym wymiarze służby wobec drugiego człowieka, która powinna charakteryzować prawdziwego lidera i wolontariusza.

- Pan Jezus nie pozostawia wątpliwości mówiąc: „Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien”. To znaczy, że bez względu na wiek, powołanie i miejsce w którym żyjemy, musimy uczyć się kochać tak jak On – na całego. W takiej miłości powinniście ćwiczyć się i doskonalić jako wolontariusze Światowych Dni Młodzieży – apelował biskup.

Ordynariusz podkreślał, że misja, której podejmuje się młodzież pozwoli jej poczuć się gospodarzami i dostarczy wiele wspaniałych przeżyć, ale powinna ona być jednak przede wszystkim ofiarną i cierpliwą posługą drugiemu człowiekowi.

- Jeśli chcecie błyszczeć, wyróżniać się, to przede wszystkim tym. Zresztą przysłowiowa polska gościnność wyrażająca się w słowach „gość w dom, Bóg w dom”, jest cnotą ze wszech miar chrześcijańską, gdyż odwołuje się do przykazania miłości. Dlatego prośmy Pana Jezusa, żeby chwycił nas mocno za rękę i poprowadził właściwą drogą, począwszy od tego Wielkiego Tygodnia. To najważniejszy tydzień Roku Liturgicznego, a jednocześnie szkoła Bożego Miłosierdzia - mówił bp Nitkiewicz.

Na zakończenie wspólnej modlitwy ordynariusz udzielił specjalnego błogosławieństwa grupie wolontariuszy, którzy są odpowiedzialni za przygotowania w poszczególnych parafiach do przyjęcia młodych pielgrzymów z całego świata. Każda parafialna grupa wolontariuszy otrzymała „Świecę ŚDM” jako symbol duchowego czuwania przed wakacyjnym spotkaniem. Młodzi wolontariusze zachęcali także swoich rówieśników do podjęcia postu w intencji ŚDM. Symbolem obranego wyrzeczenia były rozdawane woreczki ryżu.

Dalsze obchody Diecezjalnego Dnia Młodych odbyły się w Katolickim Domu Kultury św. Józefa, gdzie grupa młodzieży z parafii św. Kazimierza w Ostrowcu Świętokrzyskim wystawiła Misterium Męki Pańskiej.

- Scenariusz naszego przedstawienia oparliśmy na tekście Gorzkich Żali oraz proroctwie Izajasza. Przez kilka tygodni trwały próby sceniczne oraz wspólnego śpiewu. W Misterium wzięła udział młodzież i diakonia muzyczna z parafii św. Kazimierza w Ostrowcu – poinformowała Małgorzata Łabuz, jedna z organizatorek przedstawienia.

Nie zabrakło także dorocznego konkursu na najwyższą i najbardziej oryginalną palmę wykonaną przez młodzież z parafialnych grup duszpasterskich. Pierwsze miejsce zajęła palma wykonana przez oddział KSM z parafii w Tuszowie Narodowym, drugie - z Gimnazjum Katolickiego w Sandomierzu, trzecie - z parafii Nisko parafii Św. Józefa.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook