Bp Nitkiewicz: Eucharystia i służba bliźniemu, to centrum chrześcijańskiego życia

apis, Sandomierz, 2016-03-24

Eucharystia i służba bliźniemu powinny stanowić centrum chrześcijańskiego życia. Pominięcie ich, czy nawet tylko rozdzielenie, oznaczałoby sprzeniewierzenie się woli naszego Pana i Nauczyciela – powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Ślęzakach.

W wielkoczwartkowy wieczór biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej w kościele parafialnym w Ślęzakach. W swej homilii przypomniał obecnym znaczenie obchodów wielkoczwartkowego wieczoru.

- Ustanowienie przez Pana Jezusa Eucharystii i umycie nóg apostołom, to dwa centralne momenty Ostatniej Wieczerzy. Są to zarazem dwa aspekty tej samej rzeczywistości zbawczej: Eucharystia - prawdziwe Ciało Chrystusa za nas wydane i mistyczne Ciało Chrystusa, które tworzą wszyscy jednoczący się przez sakramenty z umęczonym i uwielbionym Jezusem – wyjaśnił biskup.

Hierarcha zwrócił uwagę również na to, że „niebezpieczne jest także skupienie się na samej działalności charytatywnej, socjalnej bez szukania wsparcia oraz inspiracji w Chrystusie, który przychodzi do nas i jest obecny w Eucharystii”.

- Bo wtedy grozi niebezpieczeństwo stworzenie kultu samych siebie, pretensjonalności, ze szkodą dla innych. Nie mówiąc już o zwykłej utracie sił i motywacji. Eucharystia jest źródłem życia, z którego powinniśmy nieustannie czerpać – podkreślał ordynariusz.

Po homilii nastąpił obrzęd obmycia nóg, będący powtórzeniem gestu Chrystusa obmywającego nogi swoim uczniom. Biskup dokonał obmycia nóg dwunastu mężczyznom wskazując na postawę służby w życiu każdego wierzącego wobec drugiego człowieka.

Liturgię wielkoczwartkową zakończyła procesja, w której odprowadzono Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie do ołtarza adoracji, ciemnicy, gdzie wierni mogą go adorować w osobistej modlitwie.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook