Diecezja sandomierska: Groby Pańskie nawiązują do miłosierdzia i zamachów terrorystycznych

apis, Sandomierz, 2016-03-26

W diecezji sandomierskiej każdy Grób Pański, mimo jednakowej wymowy, jest inny. Nawiązują one m.in. do obchodzonego Roku Miłosierdzia, ale taż ostatnich zamachów terrorystycznych. Po Liturgii Męki Pańskiej przez całą noc adorowali Chrystusa złożonego w grobie wierni w tym, m.in. strażacy, górnicy, harcerze. Ofiary składane były, m.in. na pomoc chrześcijanom z Syrii.

Grób Pański w parafii Trójcy Przenajświętszej w Stalowej Woli wykonany przez posługujących tam księży michalitów nawiązuje do ostatnich zamachów terrorystycznych w Brukseli. Tło grobu stanowi zdjęcie z metra, gdzie zginęło kilkadziesiąt osób. Napis nad grobem też jest bardzo wymowny: „Zatrzymaj się! Pomyśl, po co żyjesz...”. Wartę zaciągnęli harcerze.

W kolejnym stalowowolskim nowym kościele miłosierdzia w parafii św. Floriana oprawa grobu jest prosta, a kolorystyką nawiązuje do narodowych barw. Wymowne pytanie: „Wierzysz?” umieszczone zostało przy krzyżu.

W parafii Opatrzności Bożej z kolei Triduum Paschalne przebiegało pod hasłem: „Śmierć Jezusa bramą życia i miłosierdzia”. Grób umarłego Chrystusa umieszczono właśnie w bramie. Tutaj wartę zaciągnęli harcerze.

W parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Stalowej Woli-Rozwadowie Grób Pański jest bardzo prosty. Obok ciała Zbawiciela umieszczono klepsydrę informującą, że w piątek w Jerozolimie w wieku 33 lat zmarł męczeńską śmiercią Jezus z Nazaretu. Wartę przy grobie zaciągnęli strażacy z miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej.

W Sandomierzu większość Grobów Pańskich wykonanych w świątyniach ma odniesienie do obchodzonego Roku Miłosierdzia. W kościele seminaryjnym umieszczono hasło z modlitwy Koronki do Bożego Miłosierdzia „Ojcze Przedwieczny ofiaruję Ci”. W pobliskiej Wielowsi nad grobem umieszczony został napis: „Miej Miłosierdzie dla nas i całego świata”.

W bazylice katedralnej od kilku już lat grób urządzany jest w wnętrzu pomieszczenia znajdującego się za kaplicą Najświętszego Sakramentu, które swoją surowością przypomina o Jezusowym grobie wykutym w skale.

Przy wystroju grobu w kościele u ojców dominikanów wykorzystana została gra świateł oraz oryginalnie wykonane wnętrze, które skłania do dłuższej modlitwy.

W tarnobrzeskim kościele pw. św. Marii Magdaleny kolejno czuwały całą noc członkinie Róż Różańcowych. Z zapalonymi świecami otaczały Chrystusa złożonego do grobu, przy którym wartę pełnili strażacy ochotnicy oraz młode adeptki straży pożarnej.

W świątyni pw. św. Barbary na osiedlu Siarkowiec straż pełnili górnicy. Na adoracji piątkowy wieczór spędzały także młodzieżowe grupy duszpasterskie, jak np. w kościele pw. Chrystusa Króla, gdzie rozważaniom towarzyszył śpiew pieśni oazowych.

W bardzo wielu świątyniach w Grobach Pańskich w centralnym punkcie widnieje umieszczone serce z wypływającymi białymi i czerwonymi promieniami, na wzór wizerunku Chrystusa Miłosiernego.

Na Świętym Krzyżu w bazylice decyzją biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza w Wielki Piątek ofiary składane przy adoracji krzyża zostały przeznaczone na pomoc chrześcijanom z Syrii.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook