Bp Gurda: bez zjednoczenia naszego życia z Jezusem, nie będziemy zdolni do wykonania naszego posłannictwa

eł, Adam Białczak, Siedlce, 2016-03-24

- Bez zjednoczenia naszego życia z Jezusem, nie będziemy zdolni do wykonania naszego posłannictwa - powiedział bp Kazimierz Gurda do duchowieństwa diecezji siedleckiej. Kilkuset kapłanów wzięło udział w czwartek, 24 marca w Mszy Krzyżma Świętego, która sprawowana była w katedrze siedleckiej pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.

W homilii bp Gurda mówił o konieczności zjednoczenia życia kapłańskiego z Jezusem. - Bez tego zjednoczenia nie jest możliwe wykonywanie przez kapłana posłannictwa. W Chrystusie jesteśmy namaszczeni i należymy do Ojca Niebieskiego. Nie z własnej inicjatywy, ale dlatego, że On nas wybrał, powołał i posłał – powiedział.

Podkreślił wielkość daru kapłaństwa i konieczność trwania w nim nawet wtedy, gdy wiąże się to z trudem, zmaganiem i cierpieniem. Mówiąc o kapłaństwie Chrystusa przypomniał jego działania, do których powołany jest i każdy współczesny ksiądz. – „Abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie. Uciśnionych odsyłał wolnymi, obwoływał rok łaski od Pana.” Te zadania poprzedzają to, co będzie istotą Jego posłannictwa: zbawienie na drzewie krzyża, a przez to niesienie miłosierdzia Ojca każdemu, kto uwierzy - przypomniał biskup i wskazał, że wykonywanie tych zadań nie jest możliwe, jeśli kapłan nie przylgnie do Boga i nie zjednoczy z Nim całego swojego życia. - Tylko tak może służyć dobrze ludziom, tym bardziej, że świat chce, byśmy zapomnieli o naszym posłannictwie – dodał biskup Gurda.

W mowie do duchownych diecezji siedleckiej biskup położył nacisk na służbę ludziom w sakramencie pokuty: – Święta siostra Faustyna pisała, że w konfesjonale czeka Chrystus, który zasłania się kapłanem, ale sam działa w duszy. On wybrał nas, byśmy byli Jego narzędziami. Każdy konfesjonał jest miejscem Bożego miłosierdzia. Trzeba zawsze mieć czas, by w tym miejscu być. Nie zawieść tych, którzy nas potrzebują i na nas czekają – podkreślił bp Gurda.

Podczas Mszy Krzyżma kapłani ponowili złożone podczas święceń przyrzeczenia.

O godzinie 18.00 bp Kazimierz Gurda będzie przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej w siedleckiej katedrze. Eucharystię będzie transmitować Katolickie Radio Podlasie.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook