Bp Dec w Świdnicy: za wiarę można być dzisiaj medialnie kamienowanym 2016-10-16

Za publiczne przyznawanie się do Chrystusa w Polsce, nie ma kar fizycznych ani administracyjnych, ale dość często, zwłaszcza w mediach komercyjnych z obcym, wrogim Kościołowi kapitałem, raz po raz można się spotkać z medialnym kamienowaniem i to nie tylko osób duchownych, ale także świeckich katolików, którzy przyznają się do swojej wiary – podkreślał bp Ignacy Dec podczas V Forum Rad Parafialnych Diecezji Świdnickiej. Uroczystość miała miejsce 15 października w katedrze świdnickiej.

Więcej...

Bp Dec: nie wolno oddzielać nauczania od wartości 2016-10-09

Szkoła to znacząca instytucja w naszym życiu, która jest drugim środowiskiem, po domu rodzinnym kształtująca i wychowująca nas do człowieczeństwa. Dlatego nie wolno oddzielać nauczania od wartości i przekonywać, że wartości moralne i religijne są nieważne – podkreślił bp Ignacy Dec. Ordynariusz świdnicki przewodniczył 8 października Mszy św. w katedrze pw. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy podczas jubileuszu 70-lecia Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Wincentego Stysia w Świdnicy.

Więcej...

Świdnica: 45 kleryków rozpoczęło rok akademicki 2016-10-08

Biskup senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Stefan Regmunt przewodniczył 8 października uroczystej Mszy św. w katedrze świdnickiej z okazji inauguracji roku akademickiego 2016/2017 w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Świdnickiej. Naukę po letniej przerwie rozpoczęło 45 alumnów WSD w Świdnicy.

Więcej...

VI Ogólnopolski Kongres Małżeństw 2016-10-04

VI Ogólnopolski Kongres Małżeństw

W dniach 7-9 października w Świdnicy odbędzie się VI Ogólnopolski Kongres Małżeństw, którego organizatorami są diecezjalne duszpasterstwo rodzin oraz Fundacja Małżeństwo Rodzina. Tematem tegorocznego spotkania będzie „Liturgia i czułość”.

Więcej...

Bardo Śl.: złota róża dla Matki Bożej Bardzkiej – dar duchowieństwa diecezjalnego 2016-10-02

„Jako Pasterz Kościoła Świdnickiego wraz z całym duchowieństwem diecezji, składam Tobie, Matko, nasze podziękowanie za Twą opiekę nad nami i powierzonym nam Ludem Bożym. Znakiem naszej wdzięczności jest przyniesiona dzisiaj do ołtarza złota róża, która odtąd będzie w tutejszym sanktuarium przypominała o naszym zawierzeniu się Tobie” – mówił bp Ignacy Dec. Biskup świdnicki 1 października, podczas uroczystej Eucharystii, w obecności uczestników diecezjalnej pielgrzymki Żywego Różańca, odczytał akt zawierzenia i poświęcenia kapłanów diecezji świdnickiej Matce Bożej Bardzkiej.

Więcej...

Bp Dec: różaniec wiele razy ratował Europę, może uratować ją również i dziś 2016-10-02

W chwilach wielkich zagrożeń modlitwa różańcowa wiele razy ratowała Europę. Także i dzisiaj może uratować nasz kontynent przed całkowitym zatraceniem wiary w Boga. Dlatego módlmy się często przesuwając koraliki różańca – mówił bp Ignacy Dec. Biskup świdnicki, 1 października, przewodniczył VI Pielgrzymce Róż Żywego Różańca diecezji świdnickiej w metropolitalnym sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie. Bardzkie sanktuarium zgromadziło przeszło 1,5 tys. wiernych i blisko 40 kapłanów diecezjalnych i zakonnych.

Więcej...

"Iskra Bożego Miłosierdzia" w diecezji świdnickiej 2016-09-28

Biskup Adam Bałabuch, pracownicy świdnickiej Kurii Biskupiej, dzieci z gronem pedagogicznym z Publicznego Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Prezentek w Świdnicy oraz duszpasterze i wierni parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie, św. Brata Alberta Chmielowskiego w Świebodzicach, a także wszystkich parafii w Kłodzku modlili się na ulicach miast, 28 września, Koronką do Bożego Miłosierdzia. Modlitwa ta, odbyła się w ramach międzynarodowej akcji „Iskra Bożego Miłosierdzia”.

Więcej...

Bp Dec: dobry samorządowiec pamięta, że powinien służyć obywatelom 2016-09-25

Każdy samorządowiec powinien czuć się sługą społeczności, przez którą został wybrany i zabiegać o dobro wspólne. Oczywiście pojawiają się pokusy, by tę władzę sprawować z korzyścią dla siebie, ale dobry samorządowiec powinien je oddalać, pamiętając, że powinien służyć obywatelom – wskazał bp Ignacy Dec podczas sobotniego II Forum Samorządowego, które odbyło się w Kamieńcu Ząbkowickim. Organizatorem spotkania było Duszpasterstwo Parlamentarzystów i Samorządowców Diecezji Świdnickiej.

Więcej...

Bp Dec: człowiek jest ważniejszy od rzeczy i ekonomii 2016-09-24

Człowiek do godnego życia potrzebuje prawdy, sprawiedliwości, miłości. Z tego też wynika, że celem działania nie może być czysty zysk, dobry rachunek ekonomiczny, ale nade wszystko dobro człowieka. Człowiek jest ważniejszy od rzeczy, od ekonomii – podkreślił biskup świdnicki Ignacy Dec podczas Mszy św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kamieńcu Ząbkowickim. Eucharystia zainaugurowała II Forum Samorządowców pt. „Służba - to praca wszystkich dla wszystkich”.

Więcej...

Ogólnopolski Zjazd Towarzystwa Teologów Dogmatyków 2016-09-14

- Współczesny Kościół winien płakać nad śmiercią duchową swoich synów i córek, w których umarła wiara i miłość, w których grzech uśmiercił Boże życie. W żarliwej modlitwie powinien prosić Pana Boga o ich duchowe wskrzeszenie – podkreślał bp Ignacy Dec, podczas Mszy św., która rozpoczęła Ogólnopolski Zjazd Towarzystwa Teologów Dogmatyków w diecezji świdnickiej.

Więcej...
Następna »

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook