Orszaki Trzech Króli w diecezji świdnickiej

xdm, Świdnica, 2016-01-06

W 15 miejscowościach diecezji świdnickiej, miały miejsce w uroczystość Objawienia Pańskiego Orszaki Trzech Króli. Była to rekordowa liczba, gdyż w 6 miejscowości po raz pierwszy zorganizowano to wydarzenie. W stolicy diecezji przed rozpoczęciem Orszaku w katedrze świdnickiej bp Ignacy Dec przewodniczył uroczystej Eucharystii.

W homilii tłumaczył, jakie jest przesłanie trzech Mędrców oraz czego nas uczą ci, którzy oddali pokłon Synowi Bożemu. „Mędrcy ze Wschodu są dla nas przykładem wytrwałego poszukiwania Jezusa. Pokonali wszystkie trudności, aby dotrzeć do celu. Nawet podstępny Herod nie zbił ich z tropu” – mówił bp Dec, dodając: „W Roku Miłosierdzia chcemy sami trwać przy Chrystusie, pogłębiać z Nim wewnętrzną więź. Chcemy także innym pomagać odnajdywać drogę do Jezusa, tym, którzy utracili wiarę, którzy dali się oszukać dzisiejszym oszustom i odwieść od Chrystusa”.

Zdaniem biskupa świdnickiego Mędrcy są także dla każdego przykładem oddawania Bogu chwały. „Mędrcy nie tylko deklarowali, gdy byli w drodze, że przybywają, by oddać Bogu chwałę. Faktycznie to uczynili. Znalezionemu Bogu każdy chrześcijanin winien składać pokłon, oddawać chwałę. Trzeba mieć do tego nieco pokory. Oddawanie Bogu chwały to nasze ważne zadanie. Nie możemy się tego lękać, gdyż leży w tym nasza wielkość, a nie małość, jak nam wmawiają wrogowie Kościoła” – podkreślał bp Dec.

Ostatnim przesłaniem, jakie zauważamy u Mędrców według biskupa świdnickiego to, że od Chrystusa wracamy inną drogą. „Spotkanie z Synem Bożym winno nas zawsze przemienić. Nie wolno nam po spotkaniu z Nim wchodzić na te same drogi grzechu” – powiedział celebrans.

Na zakończenie bp Ignacy Dec zachęcił wszystkich zebranych, aby nabrali nowej mocy do wyznawania wiara oraz bycia gwiazdą betlejemską dla drugich. „Niech nasze dzisiejsze spotkanie z Jezusem przemieni nas w lepszych ludzi, niech nas prowadzi na drogi poszukiwania i wielbienia Pana Boga” – zakończył biskup świdnicki.

Podczas trwającego przemarszu, oprócz śpiewu kolęd, uczestnicy mogli zobaczyć inscenizacje, które były przygotowane przez poszczególne grupy działające przy parafiach, a które nawiązywały do wydarzeń z opisu Ewangelii wg. św. Mateusza. Orszaki kończyły się hołdem złożony Bożemu Dziecięciu, wspólnym kolędowaniem oraz błogosławieństwem kapłanów.

W diecezji świdnickiej podobne Orszaki Trzech Króli po raz kolejny odbyły się m.in. w Wałbrzychu, Świebodzicach, Dzierżoniowie, Ząbkowicach Śląskich, Bardzie, Kudowie Zdroju, Dobromierzu, Nowej Rudzie. Natomiast po raz pierwszy wydarzenia te miały miejsce w Piławie Górnej, Bielawie, Głuszycy, Złotym Stoku, Lądku Zdroju oraz Strzegomiu.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook