Bp Bałabuch: medytacja Słowa Bożego pomnaża miłosierną miłość i wiarę

xdm, Świdnica, 2016-02-13

- Medytacja Słowa Bożego rodzi i pomnaża miłosierną miłość oraz wiarę w sercu człowieka, który się na to Słowo otworzy – powiedział biskup Adam Bałabuch w katedrze św. Stanisława i Wacława w Świdnicy. 13 lutego świdnicki biskup pomocniczy przewodniczył Eucharystii, podczas której udzielił posługi lektoratu 13 alumnom III roku Wyższego Seminarium Duchownego.

W homilii bp Bałabuch nawiązując do tekstów biblijnych przywołał obraz powołania celnika Mateusza. Podkreślił, że w dzisiejszych czasach młodzi ludzie chcąc wielkodusznie służyć Bogu, pozostawiają wszystko i podejmują drogę powołania. – Mateusz jest dla wszystkich powołanych przykładem, gdyż, pozostawił wszystko, co miał i poszedł za Jezusem, słuchając Jego głosu. Tak samo i dzisiaj młodzi ludzie, aby podjąć drogę powołania kapłańskiego, podejmują formację w seminarium duchownym, czy też w postulacie lub nowicjacie zakonnym, aby dobrze przygotować się to posługi głoszenia Bożego Słowa i sprawowania sakramentów świętych – powiedział bp Bałabuch.

Następnie biskup zapytał: "Dlaczego młody człowiek podejmuje decyzję, która wymaga od niego zmierzenia się czasami z samym sobą z otoczeniem?" - Dzieje się to wszystko, dlatego, gdyż powtarza się nieustannie przez wieki historia powoływania przez Chrystusa do służby w kapłaństwie, czy życiu zakonnym – wyjaśnił kaznodzieja.

W dalszej części homilii biskup pomocniczy nawiązując do słów papieża Franciszka zawartych w bulli "Misericordiae vultus" wskazał, że powołanie Mateusza wpisuje się w horyzont miłosierdzia. – Spojrzenie Jezusa było pełne miłosierdzia, dobroci, które przebaczyło grzechy tego człowieka oraz zwyciężyło opory innych uczniów wobec powołania celnika do grona apostołów. To spojrzenie Jezusa pełne miłosierdzia, dotyka i dzisiaj nowych ludzi, którzy tak jak Lewi zostawiają wszystko i idą za Tym, który jest samą miłością, miłością dawaną za darmo – podkreślił bp Bałabuch.

Na zakończenie hierarcha zachęcił alumnów do wnikliwego i dobrego medytowania Bożego Słowa, które rozwija w sercu wewnętrzną wieź z Bogiem.

Do przyjęcia posługi lektoratu alumni przygotowywali się przez trzydniowe rekolekcje w seminarium duchownym, którym przewodniczył o. Bogdan Waliczek, paulin, znany rekolekcjonista i kierownik duchowy ze Świdnicy. We Mszy św. uczestniczyli moderatorzy, wykładowcy Wyższego Seminarium Duchownego, alumni, siostry zakonne oraz rodzice alumnów, a także wierni parafii katedralnej.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook