Bp Dec: przemienione serce zawsze jest otwarte na praktykowanie miłosierdzia

xdm, Świdnica, 2016-02-14

Do praktykowania na co dzień miłosierdzia oraz przypominania sobie uczynków miłosierdzia względem duszy zachęca w liście skierowanym do wiernych diecezji świdnickiej na Wielki Post biskup Ignacy Dec. Biskup świdnicki przypomina także, że człowiek kierujący się natchnieniami płynącymi z duszy, odnowiony duchem, będzie zdolny troszczyć się w dalszej kolejności o potrzeby cielesne: własne i bliźnich.

Na rozpoczęcie Wielkiego Postu, w Środę Popielcową, usłyszeliśmy, że Panu Bogu zależy nie tyle na zewnętrznych praktykach, czynach wykonywanych na pokaz, ile na prawdziwym nawróceniu, które polega przede wszystkim na przemianie serca – czytamy w liście pasterskim biskupa świdnickiego.

„Przemienione serce z kolei jest zawsze otwarte na podejmowanie czynów miłości i praktykowanie miłosierdzia. Zastanówmy się: cóż przyniesie czynienie komuś dobra, jeśli w sercu chowana jest nienawiść, pragnienie zemsty, fałszywa intencja czy wydawanie sądów o bliźnich?” – pisze w liście bp. Dec, zwracając uwagę, że: „Bóg pragnie byśmy Go naśladowali w okazywaniu miłosierdzia wobec naszych bliźnich”.

W dalszej części listu hierarcha podejmuje temat siedmiu uczynków miłosierdzia względem duszy, które Kościół zaczerpnął z tekstów zawartych w Piśmie Świętym, jak również z czynów i nauczania samego Chrystusa. Omawiając poszczególne siedem uczynków względem duszy bp Dec tłumaczy, w jaki sposób je odczytywać i stosować w codziennym życiu.

W ostatniej części listu bp Dec poruszył temat miłosierdzia i w jaki sposób można się go uczyć. „Najlepszym sposobem nauki miłosierdzia, które powinniśmy świadczyć wobec bliźnich, jest wpatrywanie się w Boga – Ojca miłosierdzia i Jego Syna Jezusa Chrystusa, który zesłał nam Ducha Świętego. Praktykowania miłosierdzia uczymy się także podczas nabożeństw Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, które mają szczególne znaczenie w okresie Wielkiego Postu. Miłosierdzia uczymy się także w domu rodzinnym, gdy wybaczamy sobie nawzajem, odnosimy się do siebie z szacunkiem i bezinteresownie sobie służymy” – pisze ordynariusz świdnicki.

List pasterski kończą słowa zachęty do dobrego przygotowania się do Świąt Wielkanocnych i praktykowania uczynków miłosierdzia względem duszy.

List czytany jest we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji świdnickiej w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu. Pełna treść dostępna jest na stronie www.diecezja.swidnica.pl

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook