Szczecin: w kwietniu wielotysięczny Marsz dla Życia przejdzie ulicami miasta

lk, Szczecin, 2010-03-16

"Armia Życia - silniejszy broni słabszego” - to hasło VIII Marszu dla Życia, który w niedzielę 18 kwietnia przejdzie ulicami Szczecina. Tak jak podczas poprzednich pochodów, w tegorocznej manifestacji pro-life spodziewanych jest kilka tysięcy zwolenników obrony życia.

Symbolika znaków i treści Marszu będzie nawiązywała do etosu i kodeksu rycerskiego, którego najważniejsze wyznaczniki opierają się na siedmiu podstawowych cnotach - wierności, pobożności, męstwie, roztropności, dworności, hojności i honorze. Są one przeciwne siedmiu grzechom głównym - informuje Joanna Szałata z Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" w Szczecinie.

"Obrońca Życia powinien traktować swój udział w Marszu jako obowiązek, a tym samym wziąć udział w bezkrwawej, wspólnotowej bitwie o człowieka" - dodała organizatorka szczecińskiego Marszu.

Uczestnicy Marszu dla Życia wyruszą o godz. 15.00 z Jasnych Błoń i ulicami miasta przejdą w kierunku katedry św. Jakuba.

W trakcie pochodu wielu uczestników będzie ubranych w stroje rycerskie, niosąc charakterystyczne rycerskie flagi oraz tzw. nieśmiertelniki. W czasie wojny nieśmiertelnik z wyrytym znakiem Trójcy Świętej nawiązywał do rycerskiego ryngrafu i był przedmiotem identyfikującym żołnierza. - Dziś wskazuje, kim jest nosząca go osoba, jest znakiem rozpoznawczym Rycerza dla Życia - wyjaśniła Szałata.

Marsz zakończy się w katedrze uroczystą Eucharystią, której przewodniczyć będzie metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. W trakcie Mszy św. chór Pomorskiej Akademii Medycznej oraz chóry parafialne odśpiewają m.in. "Bogurodzicę", rycerski hymn Polski.

W ramach przygotowań do VIII Marszu dla Życia archidiecezjalna młodzież kontynuuje akcję "Uratuj różaniec". Polega ona na zbiórce i naprawie uszkodzonych różańców. Wykonaną ze starych paciorków dziesiątkę różańca na rękę otrzymają uczestnicy Marszu, którzy w modlitwie podejmą Duchową Adopcję Dziecka Poczętego.

Tydzień przed Marszem w Szczecinie odbędzie się także akcja honorowego oddawania krwi. Każdy, kto ukończył 18 lat, będzie mógł 11 kwietnia oddać krew w specjalnie przygotowanym do tego tzw. krwiobusie fundacji "Krewniacy". Krew oddadzą także księża i pracownicy Kurii Metropolitalnej oraz klerycy Wyższego Seminarium Duchownego.

Podczas ubiegłorocznego Marszu dla Życia młodzież niosła żagle z osobistymi podpisami poparcia na rzecz życia. Przed tegorocznym Marszem zostanie z nich uszyty jeden ogromny żagiel, który zostanie wciągnięty na masz przed pomnikiem Jana Pawła II na Jasnych Błoniach.

Podsumowaniem tegorocznych akcji pro-life w Szczecinie będzie w dniach 16-21 października archidiecezjalna pielgrzymka do Rzymu dziękczynna za pontyfikat i nauczanie Jana Pawła II. Przed audiencją generalną pielgrzymi złożą w darze Benedyktowi XVI trzy najokazalsze flagi i nieśmiertelnik.

W ub. roku w VII Marszu dla Życia w Szczecinie wzięło udział 5 tys. osób.

Komentarze (5)

Avenira

6 lat, 9 miesięcy temu

Marsz dla życia to jedyna w swoim rodzaju deklaracja ludzi, dla których życie jest najwyższą wartością. nie chodzi o to, czy ktoś jest katolikiem, czy nie. ważne jest to, co pokazujemy uczestnicząc w tym marszu - że nie wstydzimy się pokazać co jest dla nas ważne i że chcemy o to walczyć, nie bojąc się pokazać innym ludziom. Ponadto jest to niezwykłe widzieć jak ludzie potrafią się jednoczyć w walce o sprawy najwyższej wagi. bo każdy zasługuje na to by żyć...każdy zasługuje na tą szansę...
"Silniejszy walczy w obronie słabszego" pokażmy, ze kodeks rycerski jeszcze nie zniknął z tej ziemi, że są tacy, którzy znają tą piękną rycerską zasadę...niech nasze zbroje zabłysną w dniu szczecińskiego Marszu!
pozdrawiam :)

Odpowiedz

Asia

6 lat, 9 miesięcy temu

Super sprawa! Tysiące ludzi w jednym miejscu i w jednym celu. Przyjdź, wesprzyj nas, zobacz. Armia Życia jest wielka, a 18 kwietnia to dobry sposób na okazanie tego, jak bardzo ważne jest życie tych, którzy nawet nie mają szans się obronić. Będę na pewno, zabiorę bliskich :)

Odpowiedz

Roksana

6 lat, 9 miesięcy temu

Jestem absolutnie na tak! Popieram w 100%, pokażmy czym jest Armia życia! :))

Odpowiedz

iks

6 lat, 8 miesięcy temu

piekna inicjatywa

Odpowiedz

agad

6 lat, 8 miesięcy temu

Marsz dla Życia, duchowa adopcja poprzez modlitwe moim zdaniem jest pieknym przykladem na to ze nie jestesmy obojentni wobec Życia a szczególnie życia tych najmniejszych.

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook