Szczecin: Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

pk, Szczecin, 2016-01-18

Chrześcijanie różnych wyznań rozpoczynają w poniedziałek coroczne spotkania w różnych świątyniach. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan ma w założeniu zbliżać do siebie katolików, prawosławnych i protestantów. Nabożeństwa w Szczecinie rozpoczną się w poniedziałek w Karmelu, a zakończą za siedem dni w Bazylice Archikatedralnej Liturgią Słowa pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi, metropolity szczecińsko-kamieńskiego.

- Stoimy w bardzo ważnym punkcie dialogu ekumenicznego i w historii naszego kontynentu - uważa ks. dr Krzysztof Łuszczek z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. - Przez ten dialog wszyscy wierzący w Chrystusa możemy dać świadectwo, że Jezus Chrystus jest prawdziwym Zbawicielem człowieka. To świadectwo, które ma dziś stanąć w opozycji do tego, co jest największym zagrożeniem dla Europy, czyli do fundamentalizmu ateistycznego - powiedział ks. Łuszczek. Jak dodał, "dbanie o naszą sferę duchowości i jej rozwój to "nasze być albo nie być".

- I dlatego też tak widzę ten wymiar wspólnej modlitwy ekumenicznej. To jest dawanie świadectwa o Jezusie Chrystusie, o tej tożsamości, na której została zbudowana Europa, abyśmy o tym nie zapomnieli. Abyśmy tam gdzie trzeba próbowali dokonać pewnej renowacji albo odbudowy tego, co zostało bezmyślnie zniszczone. To, co mówił do nas Jan Paweł II w 1991 roku: za długo bezmyślnie niszczono, trzeba teraz intensywnie odbudowywać - wskazał słowa polskiego świętego ks. dr Łuszczek.

Ks. Paweł Stefanowski z cerkwi prawosławnej bardzo ceni sobie wzajemne relacje między chrześcijanami różnych wyznań, także te prywatne. Jako jeden z owoców Tygodnia Modlitw. ks. Stefanowski wskazuje małżeństwa mieszane, którym żyje się łatwiej, bo potrafią znaleźć zrozumienie, zarówno z jednej jak i z drugiej strony. Ks. Stefanowski wskazuje, że innym wydarzeniem ekumenicznym będą też Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

- Każde działanie w materii chrześcijańskiej, kiedy chrześcijanie zbierają się w intencji modlitewnej za świat, ludzi, pokój to wszystko jest materiałem, który buduje mistyczny Kościół na ziemi, który nie ma zabarwień ani zachodnich, ani wschodnich, ani południowych, ani północnych. Jeśli młodzież spotyka się na wspólnych modlitwach i dialogu, to jest to wydarzenie ekumeniczne - uważa ks. Stefanowski.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan to kulminacyjny moment działań ekumenicznych w Szczecinie - twierdzi ks. Sławomir Sikora z parafii ewangelicko-augsburskiej. - To też czas, żeby informować się o różnych działaniach, które organizujemy w ciągu roku. Dlatego ma sens wtedy, kiedy do modlitwy i tych spotkań dołączają parafianie z różnych kościołów, by wspólnie cieszyć się bogactwem różnorodności chrześcijaństwa, jakie mamy w naszym mieście - mówi ks. Sikora.

W kolejnych dniach chrześcijanie będą modlić się w Szczecinie wspólnie w Kościołach: Polskokatolickim, Zielonoświątkowym, Ewangelicko-Augsburskim i Prawosławnym.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook