Szczecin: sesja naukowa nt. działalności abp. Majdańskiego

pk, Szczecin, 2016-03-01

"Facere Voluntatem Tuam" to tytuł sesji naukowej poświęconej działalności zmarłego dziewięć lat temu abp. Kazimierza Majdańskiego. Spotkanie odbyło się we wtorek na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Dziś mija 100. rocznica urodzin byłego ordynariusza diecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Z tej okazji w seminarium duchownym w Szczecinie Mszy świętej przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga, który w homilii wspominał wybitnego pasterza Kościoła na Pomorzu Zachodnim w latach 1979-92.

- Nie wiem, czy był w tamtym pokoleniu jeszcze ktoś, kto aż tak silnie czuł sprawy małżeństwa i rodziny. Ktoś, kto w tej trójce, przy Prymasie Tysiąclecia, przy metropolicie krakowskim -późniejszym świętym papieżu i przy biskupie szczecińsko-kamieńskim, nadążyłby za tym patrzeniem daleko w przyszłość, a jednocześnie był osadzony niezwykle silnie w codzienności - mówił abp Dzięga i przypominał słowa jednego ze swoich poprzedników: "Wrócił tu Kościół, wróciła tu Polska".

- W tym stwierdzeniu była wdzięczność Bogu i zadziwienie, jak Bóg potrafi przez trudy i cierpienia, realizować swoje zbawcze plany miłości i miłosierdzia - kontynuował hierarcha.

Po Mszy rozpoczęła się sesja naukowa, w której obok duchowieństwa i mieszkańców Szczecina, wzięli także udział samorządowcy.

- Mamy wiele rzeczy konkretnych, materialnych: seminarium duchowne w Szczecinie, Instytut Studiów nad Rodziną, który powstał w Warszawie na Akademii Teologii Katolickiej, ale jego filia w Szczecinie stała się zaczątkiem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Głos abp. Majdańskiego w sprawie powstania tej uczelni też był słyszany i ważny - stwierdził zastępca prezydenta Szczecina Krzysztof Soska

Abp Majdański był m.in. więźniem obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie poddawano go eksperymentom pseudomedycznym. Zawsze działał w obronie życia i rodziny, jak również w sprawie pojednania polsko-niemieckiego.

Zmarł 29. kwietnia 2007 roku. Został pochowany w kaplicy w założonym przez siebie Instytucie Studiów nad Rodziną w Łomiankach.

W 1996 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Szczecina, a 10 lat później został odznaczony Orderem Orła Białego - najwyższym i najstarszym odznaczeniem RP.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook