Szczecin: Archidiecezjalny Ośrodek Katechumenalny przygotował do chrztu już 40 dorosłych

pk, Szczecin, 2016-03-02

Ponad 40 osób przyjęło chrzest od początku funkcjonowania Archidiecezjalnego Ośrodka Katechumenalnego w Szczecinie, który od 2010 roku działa przy bazylice archikatedralnej. Największą grupę stanowią osoby około 30. roku życia. Najstarszy mężczyzna ma ponad 70 lat, a najmłodsze dziecko 7 lat. Wśród nowo ochrzczonych dominują mężczyźni.

W tym roku bezpośrednio do przyjęcia chrztu przygotowuje się sześć osób. Jest też około 30 kandydatów do I komunii św. i bierzmowania. Najmłodszy ma 20 lat, a najstarszy 73 lata.

Siostra Aleksandra Walawska, jadwiżanka, która posługuje w Archidiecezjalnym Ośrodku Katechumenalnym w Szczecinie przyznaje, że w środowisku osób nieochrzczonych brakuje informacji, że taki ośrodek istnieje.

Są trzy stopnie przygotowań do chrztu. - Pierwszy etap to rozmowa na temat tego, kim tak naprawdę jest Pan Bóg dla mnie, co On znaczy dla mnie w moim życiu, jak mogę budować relację z Nim - tłumaczy s. Aleksandra. - Poznajemy Pana Boga jako osobę, która chce z nami mieć relację. Drugim etapem jest poznawanie Jezusa Chrystusa z zapisów i kart Ewangelii. Razem czytamy Pismo Święte, na spotkaniach wspólnotowych i indywidualnych w różny sposób rozważamy te Słowo.

Ostatni etap to bezpośrednie przygotowanie do chrztu, kiedy kandydaci uczą się Credo i sprawdzają czy wierzą w te słowa, by móc je potem wyznać.

Kandydaci do chrztu spotykają się raz w tygodniu we wtorek na mszy św. i katechezie. Sakrament przyjmą w Wigilię Paschalną. W niedzielę dodatkowo spotykają się przygotowujący do I komunii świętej i bierzmowania.

Archidiecezjalny Ośrodek Katechumenalny powstał w 2010 r. przy bazylice archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie. Ośrodek prowadzi przygotowanie osób dorosłych do sakramentów chrztu, bierzmowania i Eucharystii poprzez regularne katechezy, spotkania indywidualne oraz odpowiednie obrzędy liturgiczne, przewidziane dla poszczególnych stopni formacji katechumenalnej.

W Ośrodku jako katechistki posługują Siostry św. Jadwigi Królowej Służebnice Chrystusa Obecnego, popularnie zwane jadwiżankami wawelskimi. W posłudze katechistów wspomagają je kapłani i osoby świeckie. Duszpasterzem katechumenatu obecnie jest ks. dr Lucjan Chronchol.

Więcej informacji na stronie www.katechumenat.szczecin.pl

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook