Szczecin: rozdano Nagrody im. ks. Bolesława Domańskiego

pk, Szczecin, 2016-03-07

W niedzielę przyznane zostały trzy wyróżnienia w 31. edycji Nagrody im. ks. dr. Bolesława Domańskiego. Galę w studiu koncertowym Radia Szczecin zorganizował szczeciński oddział katolickiego stowarzyszenia "Civitas Christiana".

Nagrody otrzymali Danuta Szyksznian-Ossowska ze Szczecina, dr Jarosław Wąsowicz z Piły oraz Stowarzyszenie Odra - Niemen z Wrocławia.

Danuta Szyksznian-Ossowska ps. "Sarenka", legendarna łączniczka Armii Krajowej w Wilnie jest jednym z tzw. Żołnierzy Wyklętych. Niegdyś trafiła do radzieckich łagrów. Dziś organizuje światowe zloty kresowych żołnierzy AK. Nagrodę otrzymała "za świadectwo życia i przekaz tradycji niepodległościowych młodemu pokoleniu".

Ks. dr Jarosław Wąsowicz, nazywany duszpasterzem kibiców, organizuje Ogólnopolską Patriotyczną Pielgrzymkę Kibiców na Jasną Górę. W uzasadnieniu podano, że nagrodę otrzymał "za animację postaw patriotycznych wśród środowisk sportowych".

Stowarzyszenie Odra - Niemen z Wrocławia z kolei wyróżniono "za pracę organiczną realizowaną w duchu Pięciu Prawd Polaków". Zostały one uchwalone na I Kongresie Polaków w Niemczech w 1938 roku.

Ks. dr Bolesław Domański był patriotą, który w okresie międzywojennym przewodził ludowi polskiemu w Niemczech i przyczynił się do działania na rzecz polskiej mniejszości międzynarodowej najpierw w Republice Weimarskiej, a później w III Rzeszy. Zmarł w kwietniu 1939 roku.

Nagrody ks. Domańskiego otrzymali już m.in. biskup Ignacy Jeż, abp Marian Przykucki, bp Jan Bernard Szlaga.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook