Szczecin: zakończył się Archidiecezjalny Przegląd Teatralny

pk, Szczecin, 2016-03-10

Ponad 700 dzieci i młodzieży z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów, liceów i szkół specjalnych wzięło udział w czwartek w 15. Finale Archidiecezjalnego Przeglądu Teatralnego o Tematyce Religijnej w Szczecinie. Podsumowanie zmagań uczniów odbyło się w Szkole Podstawowej nr 74. To właśnie w tej szkole zrodził się 15 lat temu pomysł na taką formę opowiadania o wierze. Jego autorką jest katechetka p. Longina Cywińska.

Przegląd jest też pełniejszym przygotowaniem młodzieży do przeżycia rekolekcji wielkopostnych. Propaguje teksty o problematyce religijnej i sprzyja przekazywaniu wartości chrześcijańskich.

- Zaprezentowaliśmy przedstawienie pod tytułem "Sumienie czyste, bo... nieużywane" - mówi Oliwia z Gimnazjum nr 31 w Szczecinie Wielgowie, przedstawicielka zwycięzcy w tej kategorii. - Opowiedzieliśmy w nim o tym, że nie każdy, kto unika zła, trafi do nieba, bo nie wystarczy go po prostu unikać, ale też trzeba robić coś dobrego.

- Ten przegląd wchodzi w tematykę nieco głębszą dotykając już takich wartości jak prawda, sprawiedliwość, miłość, braterstwo, służba drugiemu człowiekowi i na bazie tych wartości katecheci, nauczyciele języka polskiego lub inni pracownicy szkoły tworzą scenariusze i przedstawiają na tych przeglądach - mówi ks. Paweł Płaczek, dyrektor Wydziału Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Szczecinie.

Wśród wręczających nagrody był m.in. abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. - To ogromny materiał, potencjał i świetne inscenizacje i treści, które mogą poruszać serca - mówił podsumowując przegląd i gratulując uczestnikom.

Nagrody rozdano w kategoriach przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, licea i szkoły specjalne. Wśród przedszkoli najlepsza okazała się "Historyjka o powstaniu świata" zaprezentowana przez Akademię Krasnoludków z Przedszkola nr 58 w Szczecinie. Również pierwsze miejsce za nowatorską formę przekazu otrzymała grupa teatralna „Pasja” z Niepublicznego Przedszkola „Uśmiech” ze Stargardu Szczecińskiego za spektakl pt. „Marionetka”.

Wśród podstawówek tryumfowały szkoły ze Stargardu i Szczecina. Z kolei zespół „Jestem inny niż mnie znacie” działający przy Zespole Szkół Specjalnych w Goleniowie zajął w swojej kategorii I miejsce za spektakl „Błogosławieni Miłosierni”. Nie przyznano pierwszego miejsca wśród licealistów.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook