Tarnów: 1,2 tys. osób na Forum Formacyjnym „Dystans czy Bliskość”

eb, Tarnów, 2016-01-31

Prawie 1,2 tys. osób z całej Polski uczestniczyło w I Forum Formacyjnym – „Dystans czy Bliskość” w Tarnowie. Konferencje oraz rozważania modlitewne nawiązywały do relacji z Bogiem i drugim człowiekiem.

O. Remigiusz Recław z Łodzi, który wraz ze wspólnotą „Mocni w Duchu” prowadził spotkanie, zwrócił uwagę na bliskość Boga, o jakiej możemy przeczytać w Piśmie Świętym. – W Starym Testamencie mamy Boga odległego. Jednak Chrystus to wypełnił. Widać, że pomiędzy Starym a Nowym Testamentem jest olbrzymia zmiana, bo Bóg stał się człowiekiem i jest blisko nas – mówi o. Recław.

Zapytał także uczestników spotkania czy mają świadomość dotykania Boga podczas przyjmowania Komunii św. - Dotykasz czy nie? Chyba, że język to nie jest twoje ciało? W myślach, może w sercu też, stworzyliśmy dystans wobec Boga. Nawet, kiedy On ją łamie i przychodzi do nas, to my to wypieramy. Pan Jezus nas dotyka, a ja to w sercu, w głowie tak układam, że to nie jest dotyk - dodał.

Bliskie relacje z Bogiem zmieniają życie w małżeństwie. Właśnie o tej bliskości, która bezpośrednio rzutuje na bliskość małżonków opowiedział Bartek Szkudlarek ze wspólnoty “Mocni w Duchu”. – Często gubi nas nasze ego, którego trudno jest się pozbyć. Musimy wtedy posłuchać słów Chrystusa, by zaprzeć się samego siebie, bo ego to jestem ja. To nieustanna praca nad sobą, nad bliskością i dystansem – powiedział.

Ks. Stanisław Cyran, proboszcz parafii w Dąbrowie Tarnowskiej zachęcał uczestników Forum do tego, żeby na nowo odkryli siłę i moc adoracji. – Kiedy kościół jest otwarty, to jest zaproszeniem dla wiernych, by przyszli i porozmawiali z Bogiem. Zamknięty kościół jest znakiem, że nasze serca są zamknięte dla Boga – dodaje kapłan.

Jak mówi ks. Artur Ważny, dyrektor Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji w tarnowskiej kurii, ważne jest odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto skracać do siebie dystans. – Kiedy spotykamy się częściej, te granice się zacierają. Natomiast w relacjach z ludźmi, których nie znamy do końca, zawsze obowiązują pewne granice. Każdy z nas ma prawo do stwarzania jakiegoś brzegu, ale i mamy możliwość otwierania swoich przystani, by inni mogli do niej wpłynąć. Wtedy taką relację możemy nazwać otwarciem i musimy obserwować daną osobę, czy ona tej bliskości chce czy nie – podkreślił.

Hala Jaskółka w Tarnowie – Mościcach stała się miejscem jednych z największych rekolekcji w diecezji tarnowskiej. Uczestniczyło w nich ok. 1,2 tys. osób z całej Polski. Obok konferencji zorganizowano tu uwielbienie, Eucharystię, wieczór chwały, Apel Jasnogórski, adorację z modlitwą uwielbienia i uzdrowienia.

I Forum Formacyjne “Dystans czy Bliskość” zorganizował Wydział ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej w Tarnowie oraz Szkoła Nowej Ewangelizacji św. Józefa w Tarnowie.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook