Lipnica Murowana przygotowuje się do konkursu na najwyższe palmy

eb, Lipnica Murowana, 2016-03-15

Lipnica Murowana w Małopolsce przygotowuje się do konkursu na najwyższe palmy. Ma je także oglądać prezydent Andrzej Duda. Czy padnie rekord tego nie wiadomo. Rok temu najwyższa palma miała 29 metrów i 40 centymetrów. Tradycyjnie wykonał ją Zbigniew Urbański, wielokrotny zwycięzca i uczestnik. Będzie to już 58. Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego.

Najwyższe drzewko w historii konkursu miało 36 metrów i 4 cm. Sztuką jest wykonanie palmy a także jej postawienie na lipnickim rynku. Mierzenie i stawianie palm rozpocznie się w Niedzielę Palmową o 8.00. Tej stresującej dla twórców chwili będą towarzyszyć występy zespołów ludowych.

Drzewko musi być postawione pionowo siłą ludzkich mięśni – z wykorzystaniem jedynie lin oraz stabilizujących tyczek bez użycia dźwigów lub podnośników. Najwyższe palmy mogą być oparte o drzewo, do którego podstawa palmy jest przywiązana ze względów bezpieczeństwa.

Do konkursu mogą być zgłaszane palmy wykonane według wzoru palmy tradycyjnej, z naturalnych surowców takich jak pędy wierzby, suszone kwiaty, bukszpan oraz bibuły. Wiązanie palmy powinno być zrobione z pędów wierzby, bez wykorzystania drutu, gwoździ i sznurków z tworzyw sztucznych.

O 10.45 nastąpi uroczyste otwarcie konkursu i poświęcenie palm na Rynku. O 11.00 będzie Msza św. w kościele św. Andrzeja Apostoła w Lipnicy Murowanej. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród zaplanowano na godzinę 13.00.

Wydarzeniami towarzyszącymi będą m.in.: warsztaty wykonywania palm, jarmark wielkanocny i konkurs na najładniejsze stoisko. Natomiast o godzinie 17.00 odbędzie się koncert w zabytkowym kościele św. Leonarda.

Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej ogłosił także konkurs fotograficzny „Palmowa Lipnica 2016”. Jego celem jest dokumentacja i prezentacja dziedzictwa kulturowego regionu, upowszechnianie fotografowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych oraz prezentacja twórczości uczestników konkursu. Prace konkursowe można zgłaszać w dwóch kategoriach, dokumentując sam konkurs a także ukazując „Lipnickie klimaty” - miejsca, przyrodę, architekturę, krajobraz gminy Lipnica Murowana. Prace konkursowe należy dostarczyć do dnia 3 czerwca 2016 r. na adres: Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej 32-724 Lipnica Murowana 74 z dopiskiem „Konkurs fotograficzny”.

W 1958 roku lipnicki poeta Józef Piotrowski ogłosił I Konkurs Palm na Niedzielę Palmową. Celem konkursu było wyłonienie największej palmy, jak również zachęcenie społeczeństwa z okolicznych wiosek, by podtrzymywali tradycję swoich przodków. Zainteresowanie konkursem było bardzo duże wśród mieszkańców, czego dowodem była niezliczona liczba palm. Z małej imprezy lokalnej konkurs przekształcił się w wydarzenie ogólnopolskie. Tak będzie i w niedzielę. O podtrzymywanie tradycji dba lokalny samorząd i parafia.

Proboszczem lipnickiej parafii i jednym z organizatorów konkursu był jeszcze niedawno obecny kapelan prezydenta RP ks. Zbigniew Kras. Andrzej Duda odwiedzał wiele razy Lipnicę Murowaną m.in. w 2010 roku przygotowując wizytę prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który ufundował dzwon do tamtejszego kościoła. Z powodu choroby matki, prezydent Kaczyński odwołał swój przyjazd. Podczas uroczystości reprezentował go m.in. podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Andrzej Duda.

Program wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Lipnicy Murowanej jeszcze nie został oficjalnie przedstawiony.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook