Tarnów: 7,5 tysiąca młodych z całego świata potwierdziło przyjazd na Dni w Diecezji

eb, Tarnów, 2016-03-17

Już 7,5 tysiąca młodzieży z całego świata potwierdziło przyjazd na Dni w Diecezji tarnowskiej, poprzedzające Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Miejsc zarezerwowanych jest o wiele więcej, bo 9,5 tysiąca. Diecezja jest gotowa przyjąć 16 tys. pielgrzymów.

„Swój udział potwierdzili młodzi m.in. z USA, Chile, Peru, Brazylii, Madagaskaru, Egiptu, Czadu, Konga, RCA, a także z Francji i Włoch. Jesteśmy w środku rejestracji, mamy wiele próśb, by ją nadal przedłużać” - mówi Marta Wideł z diecezjalnego biura ŚDM.

W diecezji tarnowskiej jest już ok. 3,5 tys. animatorów i wolontariuszy, najwięcej w parafiach. "Jednak wciąż trwa nabór" – informuje Anna Szczepanek z sekcji wolontariatu diecezjalnego biura ŚDM. „Termin zgłoszeń mija 20 marca, wszystkie sekcje są otwarte. Młodzi przejdą szkolenia. Wolontariusze będą nam bardzo potrzebni w Starym Sączu, gdzie odbędzie się spotkanie, na którym spodziewamy się od 20 do 30 tys. uczestników. Cały czas poszukiwani są także tłumacze. Podstawowym językiem w komunikacji wg deklaracji pielgrzymów będzie angielski, a także francuski, włoski, hiszpański i niemiecki” - dodaje.

Z kolei prezydent Roman Ciepiela podkreślił podczas konferencji prasowej, że powołano specjalny zespół, który zajmuje się koordynacją ŚDM ze strony miasta, dzięki czemu można na bieżąco śledzić przygotowania. „Organizacja międzynarodowej imprezy to duże wyróżnienie dla Polski, Krakowa, ale i całej Małopolski. Tarnów jako stolica diecezji będzie odgrywać ważną rolę podczas tego wydarzenia. Zależy mi, by tarnowska młodzież mogła aktywnie uczestniczyć w tym wydarzeniu, a miasto sprawdziło się w roli dobrego gospodarza, gdy będziemy gościć pielgrzymów z całego świata” – zaznaczył prezydent.

Jednocześnie Ciepiela poinformował, że zamierza przedstawić propozycję tarnowskim radnym, by w miejskim budżecie wygospodarować dodatkowe pieniądze w związku z przyjazdem pielgrzymów na ŚDM.

Centralnym wydarzeniem Dni w Diecezji będzie spotkanie w Starym Sączu przy ołtarzu papieskim. Odbędzie się ono 23 lipca.

„Spotkaliśmy się już z przedstawicielami PKP Przewozy Regionalne, bo stawiamy na kolej. Do Starego Sącza planujemy przewieść ok. 15 tys. osób. Najwięcej, bo ok. 5 tys. wsiądzie do pociągu w Tarnowie. Kolej byłaby także głównym środkiem transportu do Krakowa” – mówi Marcin Lewandowski z sekcji logistyki.

O bezpieczeństwo pielgrzymów zadba Policja. „Będziemy strzec porządku i bezpieczeństwa w mieście i powiecie, zadbamy m.in. o organizację ruchu. Ryzyko wystąpienia poważnych zagrożeń dla zdrowia i życia jest minimalne” - ocenił komendant miejski Policji w Tarnowie podinspektor Mirosław Moryl.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook