Lipnica Murowana: zwycięska palma ma ponad 30 m

pam, eb, Lipnica Murowana, 2016-03-20

Dokładnie 30 metrów i 4 centymetry miała najwyższa palma przygotowana na tegoroczny konkurs w Lipnicy Murowanej. Tradycyjnie już, autorem drzewka wielkanocnego był Zbigniew Urbański. Przyznaje, że tym razem wykonanie tak dużej palmy było wyjątkowo trudne. W ubiegłym roku jego palma była o 64 cm niższa.

"Ten rok będę bardzo długo wspominał, bo było ciężko z powodu mojego stanu zdrowia. Zrobiłem tę palmę już ponad swoje siły" – mówi zwycięzca 58. Konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego.

W 2011 r. mieszkaniec Lipnicy Murowanej ustanowił rekord wysokości palmy: 36 metrów i 5 centymetrów. "Na razie nie wypowiadam się na temat rekordów, bo po prostu może być różnie. Wiadomo, że zdrowie jest najważniejsze – dodaje pan Urbański.

Do tegorocznego konkursu zgłoszono 58 palm: 32 w kategorii palm niskich (od 3 do 7 m), 17 w kategorii palm średnich (7-14 m), 5 w kategorii palm wysokich (14-22 m) oraz 2 w kategorii palm najwyższych (powyżej 22 m). Oprócz tego do konkursu zgłoszono 86 palm dziecięcych (poniżej 3 m wysokości).

Lipnickie palmy wykonywane są z drewnianej tyczki, wiklinowych witek, a także ozdób z bibuły, suszonych kwiatów oraz bazi. Elementy w postaci taśmy klejącej użyte w lipnickiej palmie zdecydowanie obniżają jej wartość.

Gościem specjalnym tegorocznego konkursu palm w Lipnicy Murowanej był prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką. "Składam państwu najserdeczniejsze życzenia, spokojnych, spędzonych w rodzinnej atmosferze Świąt Wielkiej Nocy. Życzę, aby cały następny rok był kolejnym dobrym rokiem dla naszej ojczyzny" – powiedział prezydent.

Konkurs w Lipnicy Murowanej sięga 1958 roku, kiedy to tamtejszy poeta Józef Piotrowski ogłosił I Konkurs Palm na Niedzielę Palmową. Celem konkursu było wyłonienie największej palmy, jak również zachęcenie społeczeństwa z okolicznych wiosek, by podtrzymywali tradycję swoich przodków. Zainteresowanie konkursem było bardzo duże wśród mieszkańców, czego dowodem była niezliczona liczba palm. Z małej imprezy lokalnej konkurs przekształcił się w wydarzenie ogólnopolskie. Tak będzie i w niedzielę. O podtrzymywanie tradycji dba lokalny samorząd i parafia.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook