Toruńska

15:44 / 21-04-2018

Ingres bp. Wiesława Śmigla do konkatedry Świętej Trójcy w Chełmży

– Wchodząc tutaj, doświadczyłem historii pięknej diecezji chełmińskiej. Przejmujemy tę historię, by ją przekazywać kolejnym pokoleniom; przejmujemy, by była nie tylko historią, ale by stała się żywym Kościołem – mówił dziś biskup toruński Wiesław Śmigiel podczas ingresu do chełmżyńskiej konkatedry.

06:55 / 18-04-2018

O. Federico Lombardi: prawda jest fundamentem komunikacji

Prawda jest fundamentem jakiejkolwiek komunikacji, bez prawdy komunikacja nie może istnieć – powiedział o. Federico Lombardi podczas międzynarodowej konferencji naukowej „W poszukiwaniu prawdy – od Mikołaja Kopernika do Benedykta XVI”. Konferencja odbyła się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Głównym prelegentem i gościem konferencji był o. Federico Lombardi SI, prezes Watykańskiej Fundacji Józefa […]

09:32 / 01-04-2018

Bp Śmigiel: pusty grób jest zachętą do refleksji i poszukiwania prawdy

Pusty grób jest zachętą do refleksji i poszukiwania prawdy – powiedział bp Wiesław Śmigiel w poranek Zmartwychwstania. Biskup toruński przewodniczył procesji rezurekcyjnej i Mszy św. w toruńskiej katedrze. Radość zmartwychwstania Jezusa obwieścił miastu dźwięk dzwonu Tuba Dei.

06:30 / 01-04-2018

Bp Śmigiel w Wigilię Paschalną: Bóg wyprowadza nas z dramatu nocy

Jezus Chrystus wszedł w noc historii ludzkości, wszedł w ciemność każdego człowieka, by wyprowadzić ludzkość, konkretnego człowieka i każdego z nas do światła i nowego życia – powiedział bp Wiesław Śmigiel podczas Wigilii Paschalnej sprawowanej w toruńskiej katedrze.

10:20 / 30-03-2018

Bp Śmigiel: Święty to ten, który pozwolił Chrystusowi sobie usłużyć

Święty to ten, który pozwolił Chrystusowi sobie usłużyć – powiedział biskup toruński Wiesław Śmigiel podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w toruńskiej katedrze Świętych Janów. Podczas liturgii Wielkiego Czwartku bp Śmigiel obmył stopy dwunastu mężczyznom.

16:33 / 29-03-2018

Bp W. Śmigiel: kapłan nie może być najemnikiem, ale ma być dobrym pasterzem

Kapłan nie może być najemnikiem, ale winien być dobrym pasterzem – powiedział biskup toruński Wiesław Śmigiel podczas Mszy Krzyżma Świętego 29 marca w miejscowej katedrze. Uczestniczyli w niej również biskup senior Andrzej Suski i biskup pomocniczy Józef Szamocki oraz kilkuset kapłanów z całej diecezji.

21:16 / 25-03-2018

Bp Śmigiel do młodych: Kościół jest waszym domem

– Dobrze, że tu jesteście. Pamiętajcie, że Kościół jest waszym domem – powiedział bp Wiesław Śmigiel do młodych diecezji toruńskiej zgromadzonych na diecezjalnych obchodach 33. Światowego Dnia Młodzieży. Spotkanie młodych z całej diecezji dobyło się w Toruniu.

16:04 / 07-03-2018

Bp Śmigiel: Franciszek odcina się od tryumfalnej wizji Kościoła (sonda KAI)

Nie można mówić o rewolucyjnej zmianie, która zakłada zerwanie z tradycją, raczej jest to kontynuacja nauczania i misji poprzedników: św. Jana Pawła II oraz Benedykta XVI. W jednym wszakże przypadku jest to papież zerwania, a mianowicie odcina się od tryumfalnej wizji Kościoła – uważa bp Wiesław Śmigiel, ordynariusz toruński. Z okazji przypadającej 13 marca 5. rocznicy pontyfikatu Franciszka KAI przygotowała sondę pt. „Czy(m) papież Franciszek odmienił Kościół?”.

18:41 / 23-02-2018

Bp Śmigiel: Bł. ks. Frelichowski sprowadzał niebo na ziemię

– Bł. ks. Frelichowski niebo sprowadzał na ziemię. Tym, co mówił, jak żył, całą swoją postawą był Dobrą Nowiną – powiedział biskup toruński Wiesław Śmigiel podczas diecezjalnych obchodów ku czci bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Uroczystości związane ze wspomnieniem męczennika II wojny światowej, patrona kapłanów i harcerzy odbyły się 23 lutego, w 73. rocznicę jego śmierci.

19:46 / 20-02-2018

Bp Bronakowski: polskość nie może kojarzyć się z pijaństwem

– Kościół nie walczy z alkoholem, ale o godność człowieka. Polskość nie może kojarzyć się z pijaństwem – mówił bp Tadeusz Bronakowski na rozpoczęcie ogólnopolskiej konferencji pt. „Wolni w Chrystusie” zorganizowanej w Toruniu w dniach 20 i 21 lutego przez Zespół Komisji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości, Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej oraz Fundację Rozwoju Polski. Konferencja przybliża i promuje ogłoszony 13 lutego w Warszawie „Narodowy Program Trzeźwości”.

1 2 3 46
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.