Brodnica: odkryć w sobie ducha dziecięctwa Bożego – młodzi przy symbolach ŚDM

xpb, Brodnica, 2016-01-06

Mroźny wieczór nie przeszkodził wiernym, młodzieży i dorosłym z parafii pw. św. Katarzyny w Brodnicy, którzy zgromadzili się w świątyni parafialnej na Mszy św. inaugurującej peregrynację symboli Światowych Dni Młodzieży.

Peregrynacja rozpoczęła się 5 stycznia w wigilię uroczystości Objawienia Pańskiego. O godz. 17 nastąpiło uroczyste wprowadzenie symboli do świątyni parafialnej. Mszy św. przewodniczył dziekan dekanatu brodnickiego ks. kan. Krzysztof Lewandowski. Homilię wygłosił ks. dr Artur Szymczyk, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Bóg objawił się poganom, których reprezentują Mędrcy ze Wschodu. Oni poszukiwali odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytanie. - Jaki jest cel i sens mojego życia? - mówił ks. Szymczyk. Tak długo, jak nie znajdziemy odpowiedzi na to pytanie nie znajdujemy pokoju serca. Byli gotowi zaryzykować, zmienić swoje życie, byleby znaleźć tego, kto tej odpowiedzi udzieli. Ich przeciwieństwem jest Herod, który chciał być panem swego życia. Nie potrzebował nikogo, kto mógłby zburzyć jego misternie zbudowany świat.

Dziś staje przed nami krzyż. Św. Jan Paweł II podarował go młodym nie po to, by im towarzyszył, ale po to, by przypominał im o celu i sensie ich życia, by odkryli, że Chrystus jest odpowiedzią na wszystkie pytania. - Chrystus przez swą przelaną na krzyżu Krew dał nam godność dzieci Bożych. To godność, której nikt na tym świecie nie może nam ofiarować. Możesz zostać prezydentem, królem, ale nikt na tym świecie nie da Ci godności dziecka Boga – mówił ks. Szymczyk. To właśnie dziecięctwo Boże wskazuje nam właściwy kierunek życia. Naszym celem jest niebo – dom Ojca.

Po Eucharystii uczestnicy liturgii przeszli ulicami miasta ze śpiewem na ustach niosąc krzyż i ikonę Matki Bożej. Po dotarciu do kościoła szkolnego rozpoczęło się czuwanie modlitewne animowane przez młodzież i dorosłych. Bliskość krzyża przekazanego młodym przez św. Jana Pawła II wywoływała wśród zgromadzonych głębokie wzruszenie, które okazywali podchodząc do krzyża, całując go i przytulając się do niego. W wielu oczach pojawiały się łzy. W tym szczególnym roku łaskim jakim jest Jubileusz Miłosierdzia, obecność Krzyża Młodych przypomniała o miłosiernej miłości Boga do człowieka i wzywała do wkroczenia na drogę czynienia miłosierdzia.

6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego wierni modlili się przy symbolach ŚDM podczas Mszy św. O godz. 9.30 podczas Mszy św. nastąpiło zakończenie peregrynacji i przekazanie symboli do Torunia, gdzie będą obecne podczas Orszaku Trzech Króli. Następnie nawiedzą parafie w Kowalewie Pomorskim i Golubiu-Dobrzyniu.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook