Bp Suski: Orszak Trzech Króli to marsz życzliwości

jk, Toruń, 2016-01-06

To nie jest pochód przeciwko komuś, bo jesteśmy tu jeden z drugim. Niech ta życzliwość przeniesie się do środowisk, w których żyjemy – mówił bp Andrzej Suski podczas Orszaku Trzech Króli, który odbył się w Toruniu.

Tegoroczny orszak różnił się od ubiegłorocznych. Poszczególni królowie zbierali swoją świtę w trzech miejscach toruńskiej Starówki: przy Bramie Żeglarskiej, na Placu Rapackiego oraz na Placu Teatralnym. Przed godz. 15. Trzy orszaki królewskie ruszyły w barwnych pochodach, by spotkać się na Starym Rynku. Tam Trzej Królowie wraz z licznie obecnymi mieszkańcami Torunia zostali oficjalnie powitani.

Bp Andrzej Suski w słowach skierowanych do uczestników orszaku podkreślił wyjątkowy klimat radości spotkania, które wpisuje się w nurt obchodów święta Objawienia Pańskiego przezywanych na całym świecie. Hierarcha zauważył również obecność symboli Światowych Dni Młodzieży na toruńskim orszaku.

Prezydent Torunia Michał Zaleski witając Trzech Króli w piękniejącym Toruniu zaprosił do wspólnego świętowania i spożycia tradycyjnych, toruńskich pierników.

Ze Starego Rynku Orszak Trzech Króli, prowadzony przez Archanioła Gabriela, ruszył ul. Szeroką i Królowej Jadwigi, by na scenie ustawionej na Rynku Nowomiejskim oddać pokłon Dziecięciu. Tu od godz. 14.30 zebranych rozgrzewała śpiewem kolęd schola „Portamus Gaudium” animowana przez Agnieszkę Brzezińską.

Prezydent Michał Zaleski zabierając głos na Rynku Nowomiejskim podkreślił, że od ubiegłorocznego spotkania z Monarchami ze Wschodu Toruń wypiękniał, pojawiła się w nim na przykład nowa sala widowiskowa na Jordankach, czy odnowiono Dworzec Główny. Bp Andrzej Suski zauważył, iż Trzej Królowie przynieśli Dziecięciu złoto, kadzidło i mirrę. – A co my przynosimy? Naszą wzajemną życzliwość, bo to pochód życzliwości. To nie pochód przeciwko komuś, bo jesteśmy tu jeden z drugim. Niech ta życzliwość przeniesie się do środowisk, w których żyjemy – nawoływał hierarcha i podziękował prezydentowi Zaleskiemu oraz włodarzom miasta za wkład pracy w przygotowanie orszaku.

Po krótkiej scence jasełkowej z udziałem Trzech Króli, Świętej Rodziny, Archanioła Gabriela, bp. A. Suskiego oraz prezydenta M. Zaleskiego, odbył się koncert gwiazdy „Dzieci z Brodą”.

Organizatorami Orszaku Trzech Króli w Toruniu byli: Toruńska Agenda Kulturalna oraz Gmina Miasta Toruń we współpracy z Fundacją Orszak Trzech Króli. Partnerami wydarzenia byli: Wydział Teologiczny UMK w Toruniu, Stowarzyszenie Akademickie „Ad Astra”, Diecezja Toruńska, Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej Toruńskiej.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook