Toruń: w niedzielę centralne obchody Dnia Judaizmu

jm, Toruń, 2016-01-13

Wspólna modlitwa na Cmentarzu Żydowskim rozpocznie 19. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Miejscem centralnych obchodów, zaplanowanych na 17 stycznia, będzie Toruń. W wydarzeniu wezmą udział m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich i ambasador Izraela, Anna Azari.

Myślą przewodnią wszystkich wydarzeń stanie się pytanie, zaczerpnięte z Pierwszej Księgi Królewskiej - „Co ty tu robisz Eliaszu?” (1 Krl 19,14).

Ks. dr hab. Dariusz Iwański, odpowiedzialny za organizację Dnia Judaizmu z ramienia diecezji toruńskiej, ma przede wszystkim nadzieję na „dobre spotkanie”. - Będzie to kolejna okazja, żeby się spotkać ponad podziałami i dostrzec to, co mamy wspólnego. A mamy bardzo wiele, mimo że doktryny obu grup religijnych są znacząco różne. Chciałbym, aby udało nam się wyeksponować podobieństwa - wspólne dziedzictwo - tłumaczył.

Jak podkreślił ks. Iwański, tego typu spotkania są atrakcyjne głównie dla teologów, ludzi, którzy na co dzień zajmują się dialogiem, mają większe pojęcie o sprawach doktrynalnych. - Dla nich z pewnością interesująca będzie debata, którą poprowadzi prof. Jan Grosfeld w kontekście motta tegorocznego Dnia Judaizmu - „Co ty tu robisz, Eliaszu?” (1 Krl 19, 9). Na pewno będzie to ciekawy panel z udziałem rabinów, biskupów oraz naukowców - dodał.

Dla mieszkańców Torunia przygotowano m.in. nabożeństwo w Katedrze śś. Janów o godz. 16.15, a o godz. 18 przedstawienie w Dworze Artusa „Raduj się, Toruniu”, w którym może wziąć udział około 300 osób. Spektakl zostanie zaprezentowany przez Stowarzyszenie Twórcze „SztukPuk Sztuka”, zrzeszające na co dzień artystów oraz twórców związanych z Rzeszowem oraz województwem podkarpackim.

Wcześniej, od środy (13 stycznia) do piątku (15 stycznia), w Centrum Sztuki Współczesnej będzie trwał Mini Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej. Będą to darmowe pokazy zamknięte przeznaczone dla konkretnych klas szkół średnich Torunia. Na spotkania oprócz centrum zaprasza Ambasada Izraela w Polsce. Na ekranie zostaną zaprezentowane m.in. tytuły: „5 godzin od Paryża”, oraz „Swat”.

- Chcemy, zwłaszcza młodzieży, powiedzieć coś więcej o Izraelu. Tak się składa, że jestem przewodnikiem po Ziemi Świętej, mam przyjaciół po tamtej stronie Morza Śródziemnego - mówi ks. Iwański. - Byłem w Izraelu z młodymi niejednokrotnie i wiem, jak wiele się zmienia w ich głowach, kiedy zobaczą tamten świat i prawdziwych Żydów, kiedy nastąpi spotkanie tych dwóch różnych kręgów. Ponadto Komitet ds. Dialogu z Judaizmem Rady ds. Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski przygotował specjalne materiały w kontekście katechezy szkolnej - dodał współorganizator Dnia Judaizmu.

Anna Wielgoszyńska, katechetka w Zespole Szkół w Nowym Grodzicznie i ks. Przemysław Syrkowski, realizowali razem z młodzieżą klas drugich gimnazjum projekt zatytułowany „«... Abrahamowi i jego potomstwu na wieki» (Łk 1,55) - Izrael ziemia Ojców”. Jego celem było ukazanie korzeni wiary chrześcijańskiej i poznanie starszych braci w wierze. Także kształtowanie postawy szacunku wobec przedstawicieli najstarszej religii świata - judaizmu.

Uczniowie mieli za zadanie m.in. przygotować prezentację multimedialną na temat Izraela, przedstawiając m.in. uwarunkowania geograficzne, społeczne czy kulturowe. Jedna z grup zajęła się zbieraniem materiałów na temat symboli judaizmu i kultury żydowskiej. Kolejna - alfabetem hebrajskim. Powstała też duża wystawa fotograficzna przedstawiająca życie narodu izraelskiego obecnie. Całość zostanie zaprezentowana 14 stycznia uczniom, rodzicom i zaproszonym gościom.

- Dzięki takim projektom młodzi mają możliwość poznania nie tylko kultury chrześcijańskiej, ale również żydowskiej. Religia z kolei należy do bloku przedmiotów humanistycznych, a wiedza z jej zakresu przydaje się chociażby na późniejszych egzaminach. Uczniowie docierają do korzeni naszej wiary - są tym zainteresowani. Także z grupą uczniów jedziemy na obchody Dnia Judaizmu do Torunia - powiedziała katechetka.

Komitet Honorowy 19. Dnia Judaizmu stanowią: ks. bp Andrzej Suski - Ordynariusz Diecezji Toruńskiej, ks. bp Mieczysław Cisło - przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem, Michael Schudrich - Naczelny Rabin RP, Anna Azari - Ambasador Izraela w Polsce, Piotr Całbecki - Marszałek Województwa Kujawsko Pomorskiego, Michał Zaleski - Prezydent Torunia.

Jak podkreśliła Ewa Banaszczuk-Kisiel, dyrektor Wydziału Promocji Urzędu Miasta Torunia, ratusz pomaga w przygotowaniu obchodów. - Udostępniamy nasze sale, a także organizujemy 17 stycznia o godz. 18 w Dworze Artusa spektakl „Raduj się, Toruniu”. Na pewno jest to dla naszego miasta wydarzenie prestiżowe. Chcemy - jako gospodarz Dnia Judaizmu - podkreślić jego wagę i przybliżyć mieszkańcom znaczenie tego spotkania - dodała.

Oficjalne rozpoczęcie obchodów 19. Dnia Judaizmu nastąpi o godz. 11.50 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu. Swoje pozdrowienie do uczestników wystosuje po modlitwie Anioł Pański Ojciec Święty Franciszek. Prezentację na temat kultury żydowskiej i sytuacji Żydów w regionie przedstawi dr Michał Targowski z Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Następnie odbędzie się panel skoncentrowany wokół hasła Dnia Judaizmu "Co ty tu robisz, Eliaszu?" (1 Krl 19, 9), a także nawiązujący do 50-rocznicy Deklaracji Soboru Watykańskiego II "Nostra aetate" o stosunku do religii niechrześcijańskich. Wezmą w nim udział: Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, bp Mieczysław Cisło i Krzysztof Dorosz, a prowadzenie zapewni prof. Jan Grosfeld.

Po południu nastąpi nabożeństwo w zabytkowej katedrze św. Janów w Toruniu, z udziałem m. in. Rabina Boaz Pasha z Izraela, miejscowych biskupów, kapłanów, przedstawicieli życia konsekrowanego i wiernych diecezji toruńskiej. Wieczorem goście będą mogli wziąć udział w spektaklu "Dybuk", który zaprezentuje Teatr Żydowski z Warszawy.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 roku. Ma on na celu promocję refleksji wśród katolików na temat wspólnego duchowego dziedzictwa z żydami. Chodzi również o podanie dalszych impulsów do dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Towarzyszą temu spotkania, prelekcje, dyskusje panelowe, imprezy kulturalne, a także wspólna modlitwa. Co roku centralne obchody tego Dnia odbywają się w jednym z polskich miast.

Organizatorami ogólnopolskich obchodów 19. Dnia Judaizmu są: diecezja toruńska, Komitet ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski, we współpracy z lokalnymi władzami samorządowymi, miejskimi i wojewódzkimi
jm

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook