Bp Suski: Wielki Post to bieg ku zmartwychwstaniu

xpb, Toruń, 2016-02-10

Wielki Post to bieg ku zmartwychwstaniu – mówił bp Andrzej Suski podczas Mszy św. sprawowanej w toruńskiej katedrze. W Eucharystii z obrzędem posypania głów popiołem uczestniczyli kapłani, seminarzyści, osoby konsekrowane oraz licznie zgromadzeni wierni świeccy.

Biskup Suski podkreślił, że czas Wielkiego Postu jest czasem przygotowania do radości zmartwychwstania. Trzeba jednak, by ten czas przeżywany był intensywnie i aktywnie, ponieważ chodzi w nim o przemianę serca i nawrócenie. - Posypanie głów popiołem przypomina nam nie tylko o przemijalności naszego doczesnego życia, ale nade wszystko jest wezwaniem do nawrócenia, a więc odwrócenia się od zła i skierowania się ku Bogu, który jest miłością – podkreślał bp Suski. Wskazał, że w tym biegu ku zmartwychwstaniu pomagają nam trzy filary Wielkiego Postu: post, modlitwa i jałmużna, czyli czyny miłosierdzia.

Homilię wygłosił biskup pomocniczy diecezji toruńskiej bp Józef Szamocki. Zaznaczył, że w czasie Wielkiego Postu jesteśmy wezwani przez Boga do praktykowania miłosierdzia. – Trzeba uczynić miłosierdzie stylem swojego życia – mówił hierarcha. Bp Szamocki nawiązując do nauczania św. Jana Pawła II i papieża Franciszka wskazał na wciąż aktualny temat miłosierdzia, bez którego nic nie możemy uczynić, a świat nie może istnieć. Zachęcił wiernych do praktykowania uczynków miłosierdzia względem duszy i ciała. Podkreślił, że Chrystus czyniący miłosierdzie nie ulegał pokusie miłości własnej, nie chciał, by obwołano Go królem, zawsze wskazywał na chwałę Ojca i nigdy nie szukał własnej chwały. - Czas Wielkiego Postu niech będzie czasem wypełnionym miłością do Boga i bliźniego, czasem prawdziwej odnowy – mówił bp Szamocki. - Czynić miłosierdzie, modlić się za innych, przebaczać, oto nasza droga, która prowadzi do Chrystusa i daje zbawienie – dodał hierarcha.

Podczas Mszy św. modlono się za nagle zmarłego ks. Jacka Kwiatkowskiego, proboszcza z Łążyna, który odszedł do Domu Ojca w 48. roku życia i 22 roku kapłaństwa.

W Środę Popielcową papież Franciszek posłał na cały świat Misjonarzy Miłosierdzia. Diecezja toruńska ma dwóch misjonarzy. Są nimi ks. prałat Roman Sadowski, egzorcysta i spowiednik alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu oraz o. Maciej Ziębiec, redemptorysta, duszpasterz akademicki.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook