ŚDM 2016: około 700 osób z zagranicy na Dniach w Diecezji w Toruniu

luk, Toruń, 2016-03-07

Toruń szykuje się do Dni w Diecezji, poprzedzających Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Na chwilę obecną spodziewanych jest około 700 zagranicznych gości, w tym grupa z Chin.

Do Torunia przybędzie 40-osobowa grupa z Hong-Kongu pod przewodnictwem ks. Czesława, misjonarza z Torunia. Ponadto zgłosili się już także pielgrzymi z Filipin, Australii, Kanady, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Zambii, Gabonu, Angoli, Bahrajnu, Dominikany, Portoryko oraz Kolumbii.

Pielgrzymi ugoszczeni będą w różnych miastach i miasteczkach diecezji toruńskiej. Parafie i samorządy zorganizują przyjezdnym pobyt w środę, czwartek oraz w niedzielę, przygotowując spotkania integracyjne, festyny, wspólną modlitwę czy zawody sportowe.

Natomiast piątek i sobota, 22 i 23 lipca, to tzw. centralne Dni Toruńskie, na które zarówno zagraniczni goście, jak i młodzież z całej diecezji przyjedzie do Torunia. „Chcemy pokazać różnorodność Kościoła, organizując w kilku pięknych świątyniach toruńskiej Starówki modlitwę – uwielbienia, adoracji, śpiewami kanonów z Taizé. W tym czasie będzie także możliwość wymiany doświadczeń życia wiarą i posługi miłosierdzia” – powiedziała Marianna Mucha z Diecezjalnego Biura ŚDM w Toruniu.

W piątek podczas Dni Toruńskich odbędzie się uroczysta Msza św. w miejscowej katedrze, po której przewidziano wspólną zabawę przy muzyce chrześcijańskiej, m.in. w ramach warsztatów tańców lednickich. Następnego dnia będą mieć miejsce katechezy, które zwieńczy Eucharystia.

„Pragniemy, aby w oprawę liturgiczną tej Mszy włączyli się przyjeżdżający goście, prezentując narodowe śpiewy religijne, tworząc procesję z darami w strojach etnicznych, czytając Pismo Święte w swoim języku. W tych dniach nie zabraknie także możliwości zwiedzania Torunia – wszak mamy się czym pochwalić i chcemy gościom pokazać to, co nasze miasto ma najpiękniejszego” – dodała Mucha.

Ks. Artur Szymczyk, diecezjalny duszpasterz młodzieży w Toruniu podkreślił, że założeniem przygotowywanych Dni w Diecezji jest doświadczenie powszechności Kościoła – różnych kultur i języków, połączonych wiarą w Jezusa Chrystusa.

„Czas Dni Toruńskich w diecezji będzie okazją do wspólnej modlitwy, doświadczenia Bożego Miłosierdzia w sakramencie pokuty oraz dzielenia się świadectwem wiary w społecznościach i krajach, z których młodzi do nas przyjadą. Będzie to także okazja do wspólnego świętowania wiary w duchu radości w trakcie koncertów muzyki chrześcijańskiej oraz prezentacji rysu duchowości i kultury ludzi młodych pochodzących z różnych stron świata” – podsumował.

Dni w Diecezjach to miejscowe inicjatywy diecezji, które w dniach 20-25 lipca poprzedzą centralne obchody 31. Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Na czas przygotowań do ŚDM diecezje przybrały nazwy biblijne (np. Kana, Moria czy Jordan). Szczegółowe informacje o diecezjalnych centrach ŚDM organizujących lokalne wydarzenia dostępne są pod adresem: www.krakow2016.com/dni-w-diecezjach

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook