Toruń: 12-18 marca Toruńskie Dni Dialogu

xpb, Toruń, 2016-03-10

W dniach 12-18 marca w Toruniu odbędą się Toruńskie Dni Dialogu na temat „Oblicza miłosierdzia”. Organizatorem wydarzenia jest Wyższa Szkoła Filologii Hebrajskiej w Toruniu oraz Fundacja Hodos.

Tegoroczne Toruńskie Dni Dialogu poruszać będą problem miłosierdzia. Jak podkreślają organizatorzy idea dobroczynności rozumiana jako bezpośrednie udzielania pomocy potrzebującym obecna jest w różnych kulturach oraz społeczeństwach, zróżnicowanych tak pod względem historycznym, geograficznym, ideowym, jak i konfesyjnym. Ze względu na różne odniesienia zjawisko dobroczynności bywa różnie definiowane. Spotykamy się więc z wolontariatem, posługa miłosierdzia, filantropią, solidarnością, czy wreszcie z działalnością charytatywną.

- Na świecie pewnie nigdy nie zabraknie ludzi, którym można i będzie trzeba pomagać. Dlatego tematyka, którą podejmujemy skupia się wokół pojęcia uniwersalnego i ponadczasowego: posługi świadczonej każdemu człowiekowi potrzebującemu wsparcia – podkreśla o. dr Bernard Jarosław Marciniak, rektor WSFH.

Inspiracją do podjęcia tego tematu jest ogłoszony przez papieża Franciszka Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. We współczesnym świecie zauważamy ogromne rozwarstwienie społeczne i powstające nowe obszary nędzy. – Wyzwania związane z nowymi i nieustannie zmieniającymi się obszarami nędzy: psychicznej, duchowej i moralnej domagają się społecznej refleksji tak, by coraz szerszy krąg osób poczuł się zainspirowany i żywotnie uwrażliwiony na wielorakie obszary nędzy ludzkiej – dodał o. Marciniak.

Celem tegorocznych Toruńskich Dni Dialogu jest zwrócenie uwagi na nadrzędną wartość człowieka, szczególnie wobec rosnącej troski organizacji ekologicznych o zwierzęta czy środowisko naturalne. Podjęcie zagadnienia miłosierdzia ma na celu zainspirowanie ludzi nie tylko do działań spontanicznych i doraźnych, ale do tworzenia trwałych struktur pomocy.

Toruńskie Dni Dialogu rozpoczną się 12 marca międzynarodowym sympozjum, którego celem będzie prezentacja różnorodnych form posługi potrzebującym, które praktykuje wspólnota franciszkańska. Wśród prelegentów będą m.in. o. prof. dr hab. Hugolin H. Langkammer OFM, o. dr hab. Sławomir I. Ledwoń OFM, prof. KUL JPII oraz ks. dr hab. Waldemar Cisło, prof. UKSW, dyrektor Sekcji Polskiej PKWP.

Kolejne dni poświęcone będą prezentacji filantropii w kulturach mniej znanych przez Polaków, m.in. w Islamie, Judaizmie oraz w kulturze indonezyjskiej.

Wszystkie wydarzenia w ramach Toruńskich Dni Dialogu odbywać się będą w auli Wyższej Szkoły Filologii Hebrajskiej w Toruniu przy ul. Poznańskiej 49. Obchodom towarzyszyć będą: koncert zespołu „Ha Sir”, projekcje filmów („Apostoł”, „Idealna fala”, „Bezcenny dar”, „Łaska i miłosierdzie”) oraz okolicznościowa wystawa, prezentująca różne oblicza miłosierdzia w posłudze charytatywnej franciszkanów i Gminy Miasta Toruń. Podczas TDD odbędzie się także kiermasz książek. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Toruńskie Dni Dialogu objęte są patronatem honorowych abpa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP, bpa Andrzeja Suskiego, ordynariusza diecezji toruńskiej, Michała Zaleskiego, prezydenta Torunia, Piotra Całbeckiego, marszałka województwa kujawsko-pomorskiego oraz Fundacja Shalom.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook