Toruń: Toruńska Strefa Miłosierdzia

dn, Toruń, 2016-03-21

W dniach 19 i 20 marca w Toruniu odbyło się kolejne diecezjalne spotkanie młodzieży, które zgromadziło kilkaset młodych osób. „Trwa Rok Miłosierdzia, dlatego podczas spotkania o nazwie Toruńska Strefa Miłosierdzia, chcieliśmy pokazać miłosierne oblicze Boga, Boga, który jest czuły i z wielką troską patrzy na człowieka” – mówił ks. Artur Szymczyk, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

19 marca w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu od godziny 15.00 miało miejsce nabożeństwo pokutne zwane Polem Miłosierdzia. Brało w nim udział kilkaset osób z Torunia, Grudziądza, Radzynia Chełmińskiego, Chełmna, Brodnicy, Wąbrzeźna, Łasina, Wielkiej Łąki i innych miejsc.

Spotkanie rozpoczęła Liturgia Słowa. „Otwórzcie oczy i serce, a Chrystus je napełni” – tymi słowami ks. Maciej Kępczyński, wikariusz parafii Miłosierdzia Bożego i św. S. Faustyny, opiekun wspólnoty Pustynia Serca, powitał zebranych, przypominając następnie przypowieść o Miłosiernym Ojcu.

Podczas adoracji Najświętszego Sakramentu i adoracji krzyża ze śpiewami Taize wielu młodych przystąpiło do sakramentu pokuty. Każdy, kto tego dnia zdecydował się na spowiedź, po akcie rozgrzeszenia, otrzymał na palec pierścień z wygrawerowanym napisem „Dziecko Boga”. Było to nawiązanie do przypowieści o Miłosiernym Ojcu, który przyjął z powrotem swojego marnotrawnego syna, kazał sługom nałożyć mu pierścień na palec i wyprawić ucztę.

„Pierścień ten to symbol, znak, że Bóg jest wobec każdego z nas Miłosiernym Ojcem” – mówił jeden z organizatorów. Każdy uczestnik Strefy Miłosierdzia mógł doświadczyć, co znaczy powrót do Ojca dzięki posługującym kapłanom, których było ponad piętnastu. Spotkanie zakończyło się Mszą świętą pod przewodnictwem kustosza sanktuarium, ks. prał. Stanisława Majewskiego. Po Eucharystii młodzież wraz z duszpasterzami udała się na ciepły posiłek.

Niedziela Palmowa, uznawana na całym świecie za dzień spotkania młodych katolików była drugim dniem Toruńskiej Strefy Miłosierdzia. Zaplanowano udział młodych we Mszy Świętej pod przewodnictwem księdza biskupa Andrzeja Suskiego w katedrze św. Janów oraz koncert Magdaleny Frączek, Ambasadorki Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

Bp Andrzej Suski przypomniał podczas homilii słowa św. Jana Pawła II: „młodość jest bogactwem” i skierował swoje słowa właśnie do młodych. Zaznaczył, że młodość to „wieczne dobro”, a młodzi poszukują odpowiedzi na wiele pytań, na które odpowiedzi zna tylko Chrystus. Po Mszy św. ulicą Szeroką na Rynek Nowomiejski przemaszerowała procesja z palmami i flagami Światowych Dni Młodzieży. Kilkadziesiąt młodych osób uczestniczyło następnie w koncercie Magdaleny Frączek.

Toruńska Strefa Miłosierdzia to kolejne po Toruńskiej Strefie Uwielbienia i Sylwestrowym Maratonie Chwały wydarzenie przygotowane przy współpracy toruńskich wspólnot młodzieżowych z Torunia wraz z ich duszpasterzami. Spotkania te stanowią element duchowych przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook