Pogrzeb prezesa Kazimierza Morawskiego w piątek, 9 listopada

gp, Warszawa, 2012-11-01

Pogrzeb wieloletniego prezesa Unii Chrześcijańsko-Społecznej, publicysty, działacza ekumenicznego Kazimierza Morawskiego, odbędzie się w piątek, 9 listopada. Uroczystości żałobne rozpoczną się o godz. 10.30 Mszą św. w kościele pw. św. Aleksandra w Warszawie. Kazimierz Morawski zmarł 29 października w Zalesiu Dolnym w wieku 83 lat. W ostatnim okresie życia cierpiał na chorobę nowotworową.

Urodził się 6 czerwca 1929 r. w Małej Wsi koło Grójca w rodzinie arystokratycznej. Ukończył Akademię Nauk Politycznych w Warszawie. Pracował jako dziennikarz w Agencji Prasowo-Informacyjnej, a następnie w „Słowie Powszechnym”. Większą część życia związał z Chrześcijańskim Stowarzyszeniem Społecznym, które powstało w wyniku rozłamu w Stowarzyszeniu Pax. Morawski był współzałożycielem ChSS, koncesjonowanego przez władze PRL. Od 1974 r. był prezesem Stowarzyszenia, zasiadając w latach 1974-1989 w Sejmie. W latach 1978-1983 pełnił funkcję redaktora naczelnego tygodnika „Za i Przeciw”. W latach 1982-1989 był członkiem Rady Państwa oraz osławionego PRON.

W wolnej Polsce doprowadził do przekształcenia ChSS w Unię Chrześcijańsko-Społeczną. W 1995 r. założył Fundację Ekumeniczną „Tolerancja”, przyznającą medale „Zasłużony dla tolerancji”. W latach 2000–2001 pełnił funkcję doradcy prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego ds. mniejszości narodowych i etnicznych.

Kierowane przez prezesa Morawskiego stowarzyszenia od początku miały ekumeniczny charakter, gromadząc duchownych i wiernych różnych wyznań. Przyczynił się do wydania wielu znaczących pozycji ekumenicznych i patronował wydawaniu periodyka „Studia i Dokumenty Ekumeniczne”.

Szczególne zasługi Kazimierz Morawski położył w dialogu z Patriarchatem Moskiewskim. Już będąc ciężko chorym witał 16 sierpnia na lotnisku w Warszawie przybywającego z historyczną wizytą do Polski swego dobrego znajomego, patriarchę moskiewskiego i całej Rusi Cyryla I.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook