Braniewo: pożar zabytkowego kościoła św. Antoniego

mip, PortalBraniewo.pl, Warszawa, 2016-01-03

Płonie dach zabytkowego kościoła św. Antoniego w Braniewie. Pożar wybuchł w niedzielę przed godz. 15.00. W momencie pojawienia się ognia nikogo w świątyni nie było. Na miejscu pracuje kilkudziesięciu strażaków z 12 zastępów straży pożarnej.

Jak donosi PortalBraniewo.pl ogień prawdopodobnie wybuchł na poddaszu. Gęsty dym wydobywa się z górnych pomieszczeń kościoła. Ogień cały czas się rozprzestrzenia. Pali się pokrycie dachu.

- Straty są ogromne, a ogień jest z każdą chwilą większy. Płomienie wydobywają się z pomieszczeń w górnej części świątyni - informują dziennikarze braniewskiego serwisu.

Kościół zbudowany został w latach 1830-38 według projektu Karola Fryderyka Schinkla. Jest to kościół halowy, późno klasycystyczny, z dwoma wieżami od frontu. Do 1945 roku był kościołem ewangelickim. Gmina ewangelicka w Braniewie pierwszy raz została wymieniona w 1527. Powstała na nowo w 1773 r., a nabożeństwa odbywały się początkowo w ratuszu staromiejskim.

W 1786 r. adaptowano na zbór ratusz nowomiejski. W 1828 r. król pruski ofiarował pewne sumy na budowę świątyni, później prace realizowano z funduszy państwowych i składek gminy ewangelickiej. Kościół ocalał prawie niezniszczony z pożogi wojennej.

Świątynia od 1946 r. stała się kościołem parafialnym. Starosta braniewski przekazał go katolikom w styczniu 1946 roku. W czasie obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski podjęto prace nad restauracją wnętrza kościoła i wykonano polichromie. Nawy boczne są zabudowane dwiema kondygnacjami empor wspartych na filarach. Przy północnej ścianie znajduje się ambona, wykonana według starego projektu w latach 1936—1938. Inne zabytki to drewniana chrzcielnica rokokowa z połowy wieku XVIII, krucyfiks późnogotycki w typie Drzewa Życia, z symbolami ewangelistów w medalionach.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook