Abp Górzyński: potrzeba dziś odwagi wiary do bycia osobą konsekrowaną

xmb, Olsztyn, 2016-02-02

Potrzeba dziś odwagi wiary do bycia osobą konsekrowaną; potrzeba odwagi wiary, bez której nie ma pójścia za Chrystusem, bez której nie ma tej decyzji tak w oczach świata szalonej, którą można podjąć wtedy, kiedy człowiek jest zdolny do szaleństwa z miłości, do dedykowania całego życia Bogu - mówił abp Józef Górzyński do osób konsekrowanych, które uczestniczyły w Mszy św. z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.

W swoich rozważaniach abp Górzyński przypomniał, że nie tylko czas, nie tylko miejsce, nie tylko święte przedmioty, ale również człowiek, który zostaje poświęcony na własność Bogu.

Nieprzypadkowo w tym dniu – mówił hierarcha - w dniu Ofiarowania Pańskiego obchodzimy Dzień Życia Konsekrowanego. W tym wyjaśnia się słowo konsekracji, czyli przekazania na własność Bogu człowieka, który postanawia w akcie wolnej woli, w akcie świadomym stać się własnością Pana.

Abp Górzyński zaznaczył, że najbardziej wyrazistym znakiem, najbardziej czytelnym i najbardziej potrzebnym znakiem obecności Boga w świecie, znakiem Jego Królestwa jest życie osoby konsekrowanej, czyli oddanej Bogu na własność, jest oddanie się w całości Bogu na własność, aby wszystko co osoba konsekrowana przeżywa było Bogu na chwałę i ludziom na zbawienny pożytek.

Arcybiskup podkreślił również, że powinniśmy być wdzięczni Bogu, że przypomina nam o swojej obecności nie tylko przez święte znaki, święty czas, i święte miejsca, ale daje nam ludzi, którzy są Jego znakiem obecności wśród nas, że powołuje do życia konsekrowanego ludzi, którzy żyją wśród nas i stanowią w naszym świecie dedykowanym sprawom nie zawsze ukierunkowanym na Królestwo Boże, najbardziej czytelny znak Boga, który nie jest Bogiem odległym, ale jest Bogiem wśród nas. Osoby konsekrowane są tego znakiem, dowodem.

Nawiązując do kończącego się Roku Życia Konsekrowanego, hierarcha przypomniał, że papież Franciszek zadał nam ten czas, jako czas refleksji nad tym wymiarem szczególnego znaku Bożej obecności wśród nas poprzez osoby konsekrowane, nad tym szczególnym powołaniem w dzisiejszym świecie, który boi się Bożej obecności, który boi się zauważyć, że Bóg jest żywy i prawdziwy wśród nas.

Abp Górzyński stwierdził, że trudny jest dziś do podjęcia znak życia konsekrowanego. - Patrzymy z żalem i niepokojem na zmniejszające się szeregi osób konsekrowanych. Zastanawiamy się, jaka będzie nasza wrażliwość na Boga bez tych znaków? - pytał.

Wiemy – mówił hierarcha- że świat "poganieje", odwraca się od Boga, kiedy brakuje znaków Jego obecności, kiedy zaciera się święty czas, zacierają się święta miejsca, topnieją szeregi osób konsekrowanych. Potrzebna jest nasza gorącą modlitwa o powołania, które Bóg poprzez swoje wezwanie kieruje do konkretnych osób były usłyszane i z odwagą podjęte.

Abp Górzyński podkreślił, że potrzeba dziś odwagi wiary do bycia osobą konsekrowaną, potrzeba odwagi wiary, bez której nie ma pójścia za Chrystusem, bez której nie ma tej decyzji tak w oczach świata szalonej, którą można podjąć wtedy, kiedy człowiek jest zdolny do szaleństwa z miłości, do dedykowania całego życia Bogu. I zachęcił wszystkich do modlitwy w intencji osób konsekrowanych i o odwagę wiary dla tych, którzy słyszą głos powołania.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook