Abp Ziemba na Wielki Post: jesteśmy wezwani do życia miłosierdziem

xmb, Olsztyn, 2016-02-05

- Jesteśmy wezwani do życia miłosierdziem, ponieważ to najpierw nam zostało udzielone miłosierdzie. Przebaczenie zniewag staje się najbardziej ewidentnym wyrazem miłości miłosiernej, a dla nas chrześcijan jest nakazem, którego nie możemy zlekceważyć – pisze abp Wojciech Ziemba w liście pasterskim na Wielki Post 2016 roku.

Metropolita warmiński zwraca uwagę na niektóre aspekty nauczania Ojca Świętego Franciszka dotyczące miłosierdzia. Przypomina, że papież Franciszek wskazuje na bardzo praktyczny wymiar miłosierdzia w życiu chrześcijańskim, kiedy przytacza dialog Piotra z Chrystusem na temat przebaczenia. "Ta przypowieść – pisze abp Ziemba – zawiera głęboką naukę dla każdego z nas. Jezus stwierdza, że miłosierdzie, to nie jest tylko działanie Ojca, lecz staje się kryterium potrzebnym do zrozumienia, kim są Jego dzieci".

Hierarcha podkreśla, że nieraz trudne wydaje się nam przebaczenie. Jednak, wtedy, gdy przebaczamy naszym winowajcom, porzucając żal, złość, przemoc i zemstę, doświadczamy pokoju i radości serca. Spełnia się wtedy na nas obietnica Chrystusa: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" (Mt 5, 7). - To błogosławieństwo powinno się stać dla nas inspiracją w Roku Świętym – zachęca metropolita warmiński.

Nawiązując do fragmentu Ewangelii z I Niedzieli Wielkiego Postu o kuszeniu Pana Jezusa, abp Ziemba zaznacza, że im bardziej człowiek jest zjednoczony z Chrystusem, tym jest mocniejszy w walce z szatanem. W tej prawdzie mieści się sens wielkopostnego wysiłku, jaki podejmujemy. Dlatego uczestniczmy w praktykach i nabożeństwach wielkopostnych. Niech post, modlitwa, jałmużna, umartwienia, rekolekcje, nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żalów, sakrament spowiedzi św. i częste uczestnictwo we Mszy św. staną się pokarmem naszej duszy, który umocni nas i odnowi naszą więź z Chrystusem – zachęca hierarcha.

Metropolita warmiński przypomina również, że Wielki Post jest czasem otwarcia się na działanie miłosiernego Boga, który uwalnia nas od zła oraz uzdrawia rany zadane przez demony, ludzi i osobiste złe wybory i decyzje. Jest czasem przyjęcia mocy Ducha Świętego, dzięki której można skutecznie przeciwstawić się atakom szatana i wszelkim przejawom zła.

Na zakończenie listu abp Ziemba błogosławił diecezjanom na drogę wielkopostnej przemiany i zapewnia, że za wszystkich ofiarowuję swoje modlitwy oraz cierpienia.

List metropolity warmińskiego zostanie odczytany w I Niedzielę Wielkiego Postu we wszystkich parafach archidiecezji warmińskiej.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook