Abp Górzyński: powinniśmy uciekać się pod opiekę św. Józefa w naszych ważnych sprawach

xmb, Olsztyn, 2016-03-19

Św. Józef to szczególny patron, sam Bóg powierza mu pod opiekę swojego umiłowanego Syna i my powinniśmy uciekać się pod Jego opiekę w naszych ważnych sprawach. Dlatego w roku Jubileuszu Miłosierdzia i 1050. rocznicy Chrztu Polski pragniemy zawierzyć mu nas samych i umiłowaną Ojczyznę – mówił w homilii abp koadiutor Józef Górzyński, którą w olsztyńskiej katedrze sprawował z biskupami warmińskimi i kapłanami, w uroczystość św. Józefa i swoje święto patronalne.

We mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich, samorządowych, akademickich, służby mundurowe, alumni, siostry zakonne i mieszkańcy Olsztyna.

Abp Górzyński podkreślił w homilii, że św. Józef jest postacią, której wspomnienie zawsze nas cieszy i skłania do szczególnych refleksji, które wynikają zadań, jakie Bóg zlecił opiekunowi Pana Jezusa. Podziwiamy i pragniemy naśladować jego wspaniałe cechy charakteru, które pozwoliły mu dobrze rozpoznać i sumiennie wypełnić swoje powołanie.

Odwołując się do św. Józefa hierarcha przypomniał, że wrażliwość na miłującego Boga jest cechą człowiek Bożego, czyli tego, który przeżywa swoją codzienność w stałej relacji z Bogiem. Charakteryzuje go nie tylko sumienność w zachowywaniu Bożych przykazań, to czytanie świata i dziejących się w nim zjawisk jako przejawów Bożej Opatrzności, która wszystkim kieruje i wszystkiemu wytycza właściwy kierunek.

Abp Górzyński przestrzegł, że trzeba wrażliwości człowieka Bożego, który swoje kroki stawia zawsze z Bogiem, z Jego Boską wolą, by tego Bożego porządku nie zakłócić, by żyć w zgodzie z Bożym zamysłem. Może się zdarzyć, że zamysł Boży objawia się w zgoła odmienny sposób od naszych oczekiwań i zamiarów. Tylko człowiek Boży, wrażliwy na Bożą wolę potrafi zostawić swoje marzenia i pójść drogą Bożego powołania. Potrafi ten głoś uczynić drogą własnych zamiarów. Tego uczy nas św. Józef, mamy wielką potrzebę jego naśladowania i jego przemożnego orędownictwa, o które dziś szczególnie zwracamy się do niego – zakończył hierarcha.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook