Abp Ziemba: Msza Krzyżma jest doroczną weryfikacją naszego kapłaństwa

xmb, Olsztyn, 2016-03-24

Msza Krzyżma jest jakby doroczną weryfikacją naszego kapłaństwa – powiedział abp Wojciech Ziemba podczas Mszy Krzyżma odprawionej w olsztyńskiej katedrze św. Jakuba. W wielkoczwartkowych uroczystościach wzięli udział kapłani archidiecezji warmińskiej.

W homilii abp Ziemba przypomniał słowa proroka Izajasza, którymi Pan Jezus przedstawia się w nazaretańskiej synagodze, ukazuje istotę swego mesjańskiego i kapłańskiego namaszczenia oraz posłania. - Starożytna tradycja namaszczenia oznacza wyjęcie z poprzedniego, a raczej ze świeckiego przeznaczenia. W kontekście dzisiejszej uroczystości namaszczenie oznacza powołanie i posłanie do służby kapłańskiej - powiedział metropolita warmiński.

Hierarcha podkreślił, że wielkoczwartkowa uroczystość jest kapłańskim dziękczynieniem za powołanie do służby kapłańskiej. Jest też pewnego rodzaju rozliczeniem się przed Bogiem z tych talentów, które otrzymaliśmy. Abp Ziemba przypomniał, że czynimy to rozlicznie od zawsze, przed Bogiem samym, z pełną świadomością, że przed Bogiem i tylko przed Nim staniemy do ostatecznego sądu. - Dlatego jeżeli kapłani, jako ludzie Kościoła decydują się zweryfikować swoją przeszłość to właśnie w takim aspekcie - rozliczenia się przed Bogiem. Przed Bogiem i przed Kościołem sami robimy rachunek sumienia - zaakcentował arcybiskup warmiński.

- Dziękując za własne powołanie kapłańskie módlmy się, aby nie zabrakło tych powołań w przyszłości. Potrzeby są nadal bardzo duże. Dlatego z wielką nadzieją spoglądamy na liturgiczną służbą ołtarza - powiedział arcybiskup.

Na zakończenie abp Ziemba życzył kapłanom, aby odnajdywali radość w pokornej służbie w cieniu Krzyża, aby ich służba w kościele była radosna i była wypełnieniem swoich zadań zgodnie z otrzymanymi charyzmatami.

Po homilii kapłani na znak jedności, wobec abp. Wojciecha Ziemby odnowili przyrzeczenia, złożone podczas święceń. Podczas Mszy Krzyżma pobłogosławiony został olej chorych i konsekrowany olej Krzyżma.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook