Dzień Judaizmu w Warszawie

tk / br, Warszawa, 2013-01-16

Liturgia Słowa Bożego sprawowana 17 stycznia w kościele środowisk twórczych i zorganizowany 3 dni później dzień otwarty w Synagodze Nożyków - w ten sposób przebiegać będą obchody XVI Dnia Judaizmu w Warszawie. Jest on obchodzony z inicjatywy Episkopatu Polski od 1997 r.

17 stycznia liturgii Słowa Bożego w kościele środowisk twórczych przy Pl. Teatralnym przewodniczyć będzie bp Tadeusz Pikus. Podczas modlitewnej refleksji nad tekstami biblijnymi komentarz żydowski wygłosi rabin Stas Wojciechowicz a chrześcijański – ks. dr Andrzej Tulej, delegat archidiecezji warszawskiej ds. dialogu z judaizmem.

Natomiast 20 stycznia Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie organizuje dzień otwarty w Synagodze Nożyków przy ul. Twardej. Spotkanie rozpocznie się o 10.30 wystąpieniem naczelnego rabina Polski, Michaela Schudricha. Głos zabierze także przedstawiciele Kościoła katolickiego.

Podczas dnia otwartego, w zabytkowym wnętrzu przedstawiciele Gminy opowiedzą wszystkim chętnym o życiu żydowskim w Warszawie oraz tradycji, zwyczajach i religii. Spotkania odbędą się w trzech grupach: o godz. 10.30, 12.00 i 13.30. O godz. 13.00 wystąpi chór żydowski Szir Awiw. Dzieciom czas spędzony w synagodze uatrakcyjnią warsztaty plastyczne, które rozpoczną się o godz. 12.00 i potrwają do godz. 14.00.

Dzień Judaizmu został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 roku. Jedną z inspiracji ustanowienia tego Dnia była soborowa Deklaracja "Nostra aetate" o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich, w której znajdują się słowa odzwierciedlające radykalną zmianę relacji Kościoła do judaizmu.

Motto tegorocznych obchodów XVI Dnia Judaizmu, których centralne obchody odbędą się 17 stycznia w Opolu stanowią słowa z Księgi Rodzaju "Ja jestem Józef, brat wasz..." (Rdz 45,4). W opolskich obchodach wezmą udział hierarchowie Kościoła oraz Żydzi, z naczelnym rabinem Polski.

Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa oraz pogłębianiu świadomości tego, że – jak nauczał Jan Paweł II – religia żydowska nie jest wobec chrześcijaństwa rzeczywistością zewnętrzną lecz "czymś wewnętrznym, oraz że nasz stosunek do niej jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii".

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce został ustanowiony w 1997 r. Kościół w Polsce należy do niewielu w Europie, które realizują taką inicjatywę.

Obecnie do gmin żydowskich w Polsce należy ok. 4 tys. osób, natomiast społeczność Żydów w Polsce szacuje się na ok. 20 tys. Polska jest drugim po Włoszech krajem europejskim, który postanowił organizować obchody Dnia Judaizmu (są one obecne także m.in. w Austrii, Holandii, Szwajcarii i we Włoszech).

Komentarze (2)

eeech

4 lata temu

Judaizm talmudyczny (rabiniczny), bez świątyni, bez kapłanów i bez ofiar, jest religią wrogą chrześcijaństwu.

Odpowiedz

wrzos

4 lata temu

A kiedy Żydzi obchodzą "Dzień Chrześcijaństwa"?

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook