Franciszkanin Richard Rohr o duchowości i Programie Dwunastu Kroków

am, Warszawa, 2016-01-06

Program Dwunastu Kroków może uwolnić każdego z każdego uzależnienia - przekonuje o. Richard Rohr, franciszkanin, autor książek "Oddychając pod wodą. Duchowość i Program Dwunastu Kroków" i "Oddychając pod wodą. Dziennik lektury", które ukazały się nakładem wydawnictwa Charaktery, w serii "Medytacja. Charaktery". Autor pokazuje w nich związek tego terapeutycznego programu, który powstał jako pomoc dla uzależnionych od alkoholu, z Ewangelią. Udowadnia, że Dwanaście Kroków może pomóc w rozwoju duchowym.

Program Dwunastu Kroków powstał w Ameryce jako pomoc terapeutyczna dla uzależnionych od alkoholu, jednak - jak przekonuje o. Rohr - "wszyscy jesteśmy w jakiś sposób uzależnieni - od alkoholu, narkotyków, innych ludzi. Problem w tym, abyśmy potrafili zrozumieć, że jesteśmy uzależnieni, przyznali się do uzależnienia, do własnej bezradności wobec niego, i umieli znaleźć drogę do odzyskania pełni wolności. Choć nie możemy zahamować zalewającej nas fali popkultury, możemy starać się zrozumieć rzeczywistość, zbudować własną przystań i nauczyć się „oddychać pod wodą” - twierdzi autor.

Książka powstała w oparciu o cykl wykładów franciszkanina, które przygotował na podstawie Programu Dwunastu Kroków i Ewangelii. - Ewangeliczne przesłanie Jezusa i przesłanie Dwunastu Kroków Billa Wilsona są w dużej mierze tym samym przesłaniem - dowodzi autor.

"Oddychając pod wodą" to propozycja dla tych, którzy szukają wewnętrznej wolności i chcą przyjrzeć się destrukcyjnym wzorcom myślenia, które - jak przekonuje o. Rohr - są najpowszechniejszym uzależnieniem.

Autor tak też patrzy na grzech. Traktuje go w kategoriach choroby a nie winy, która wymaga wymierzenia kary. Wskazuje, że uzależnienie wysysa z nas nasze najgłębsze i prawdziwe tęsknoty, siłę życia, która sprawia, że „pragniemy wody ze strumieni”. Duchowe pragnienie jest napędem, jaki został umieszczony w nas w chwili stworzenia. Każdy nałóg - jak przekonuje o. Rohr - niszczy ten napęd. - Zacząłem się zastanawiać, czy nie można by potraktować uzależnienia jako użytecznej metafory tego, co tradycja biblijna nazwała "grzechem". Osobiście jestem przekonany, że tak jest faktycznie i że może to być pierwszy, fundamentalny związek pomiędzy Ewangelią a Programem Dwunastu Kroków - pisze autor.

Program Dwunastu Kroków może więc być pomocny nie tylko w wyjściu z nałogu, ale także w poszukiwaniach związanych za wiarą. Jak pisze autor, "podstawowym zadaniem duchowości jest zwiększanie, pogłębianie, poszerzanie prawdziwej wewnętrznej wolności", która prowadzi do dojrzałego działania, a nie tylko reagowania.

Kontynuacją książki opisującej duchowość i Program Dwunastu Kroków jest dziennik lektury, zawierający fragmenty książki, ćwiczenia do samodzielnego wykonania, a także miejsce na notatki.

To pierwsze wydanie książek, które w Ameryce stały się już bestsellerem. Publikacje ukazały się nakładem wydawnictwa Charaktery.

Richard Rohr jest franciszkaninem, pisarzem, kaznodzieją, komentatorem Pisma Świętego. Urodził się w 1943 roku. Do zakonu wstąpił w 1961, zaś święcenia kapłańskie przyjął w 1970 r. W 1986 założył w Albuquerque w stanie Nowy Meksyk w USA i wciąż prowadzi Centrum na rzecz Działania i Kontemplacji. Mieszka na pustelni nieopodal Centrum. Podróżuje też po całym świecie jako wykładowca i rekolekcjonista. Słuchacze i czytelnicy cenią go za niezależność i odwagę w głoszeniu kontrowersyjnych spostrzeżeń i refleksji. Punktem wyjścia rozważań o. Rohra jest zawsze Pismo Święte. Wydał ponad 30 książek, które zostały przetłumaczone na kilkanaście języków.

Richard Rohr, "Oddychając pod wodą. Duchowość i Program Dwunastu Kroków", wyd. Charaktery, Kielce 2015
Richard Rohr, "Oddychając pod wodą. Dziennik lektury", wyd. Charaktery, Kielce 2015

Komentarze (1)

kawka

1 rok temu

Czy w swoim nauczaniu o.Rohr jest nadal wierny Magisterium? Mam wiele wątpliwości, które pojawiły się, gdy przeczytałam „Nieśmiertelny diament. W poszukiwaniu prawdziwego ja ". Nie wiem, co jest zawarte w książce, o której autor pisze, ale warto mieć świadomość, że o. Rohr jest coraz bliżej New Age. Nie odmawiam wartości ksążce o 12 krokach, gdyż jej nie znam. Sam program jest bardzo dobry.

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook