Franciszkanie z Niepokalanowa odnowili śluby zakonne

pw, Niepokalanów, 2016-02-03

W liturgiczne święto Przemienienia Pańskiego 2 lutego obchodzony jest również Dzień Życia Konsekrowanego. Tego dnia franciszkańska wspólnota zakonna z Niepokalanowa spotkała się na uroczystej Mszy św. w bazylice, aby dziękować za dar powołania, odnowić śluby zakonne, a także prosić o łaski na kolejna lata pracy i służby.

Święto zwane w polskiej tradycji Matki Bożej Gromnicznej to dzień poświęcenia gromnic, a także tradycyjne zakończenie okresu Bożego Narodzenia. W tym roku było to również uroczyste zakończenie Roku Życia Konsekrowanego w Kościele powszechnym, ogłoszonego przez Papieża Franciszka. W tym dniu w Niepokalanowie dobyła się uroczysta Msza św. wraz z nieszporami oraz odnowieniem ślubów zakonnych. Przewodniczył jej o. Mirosław Bartos, gwardian klasztoru w Niepokalanowie.

- Dziękujemy dziś za dar minionego Roku Życia Konsekrowanego, ponieważ to był czas lepszego poznania naszych świętych założycieli, rozwijania naszych charyzmatów i pochylania się nad naszym powołaniem. Prosimy też o to, abyśmy dobrze służyli Kościołowi, zakonowi i każdemu człowiekowi – mówił o. Bartos.

Dziękował też wszystkim braciom, pracującym w różnych działach Niepokalanowa, m.in. w parafii, bazylice, wydawnictwie, radiu, administracji, kuchni, domu rekolekcyjnym, w redakcji. Przełożony klasztoru w Niepokalanowie podziękował też siostrom zakonnym, pracującym w Niepokalanowie oraz w parafii, za wsparcie i pomoc. Na tym terenie posługują Siostry Franciszkankom od Pokuty Miłości Chrześcijańskiej, Siostry Franciszkanki od Cierpiących, Siostry Franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej, Wspólnota Dziewic Konsekrowanych, Siostry Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia z Szymanowa oraz Siostry Serafitki z Błonia.

Niepokalanów to franciszkański klasztor-sanktuarium, zwany „Grodem Maryi”, położony na terenie archidiecezji warszawskiej, w miejscowości Paprotnia w gminie Teresin, w powiecie sochaczewskim. Klasztor zajmuje powierzchnię 28 ha. Należy do Prowincji Matki Bożej Niepokalanej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Warszawie.

Klasztor założony został w sierpniu 1927 r. przez o. Maksymiliana Kolbego. Przed wybuchem II wojny światowej mieszkało i pracowało w nim 760 zakonników. Obecnie przebywa w nim 130 braci i nadal jest to największy klasztor zakonny na świecie.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook