Grodzisk Mazowiecki już czeka na pielgrzymów Światowych Dni Młodzieży

lk, Warszawa, 2016-02-14

Cel, jaki sobie stawiamy jest taki, by ci młodzi ludzie zapamiętali spotkanie z papieżem i... Grodzisk Mazowiecki - nie ukrywa Grzegorz Benedykciński, burmistrz tej podwarszawskiej miejscowości, która jako jedna z wielu w lipcu podczas „Dni w diecezjach” przed ŚDM będzie gościć pielgrzymów z różnych stron świata. Samorządowiec przedstawił przygotowania swojej gminy do przyjęcia młodych, którzy kilka dni później wyjadą do Krakowa.

W sobotę w Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym WMSD na stołecznych Bielanach odbyło się spotkanie proboszczów archidiecezji warszawskiej i samorządowców z Warszawy i okolic na temat przygotowań do Światowych Dni Młodzieży.

Burmistrz Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński stwierdził w imieniu mieszkańców miasta, że czuje się dumny z możliwości ugoszczenia młodzieży, która przyjedzie na Światowe Dni Młodzieży. Lipcowe dni będą dla tej liczącej 43 tys. mieszkańców gminy okazją do promocji swojego dorobku, ale także po prostu dużym wydarzeniem. – Nie jesteśmy gminą turystyczną, do której na co dzień przybywa wiele osób, dlatego bardzo się cieszymy z przyjazdu młodzieży – powiedział.

„Cel, jaki sobie stawiamy jest taki, by ci młodzi ludzie zapamiętali spotkanie z papieżem i Grodzisk Mazowiecki” – powiedział do innych samorządowców burmistrz podwarszawskiego miasteczka.

Jak przyznał, miejscowy samorząd zdaje sobie sprawę, że ugoszczenie pielgrzymów będzie dla grodziskiej społeczności ogromnym przedsięwzięciem organizacyjnym, ale „ przy dobrej współpracy z proboszczami jesteśmy w stanie to opanować” – poinformował Grzegorz Benedykciński.

Miasto ma bowiem – niewielkie, ale jednak – doświadczenie w organizowaniu wydarzeń, które gromadziły duże zbiorowości ludzi. Jednym z nich był I Ogólnopolskie Dni Dużych Rodzin, które w czerwcu 2013 zgromadziły ok. tysiąca osób, w tym 600 dzieci.

Grodzisk Mazowiecki dysponuje obecnie 50 wolontariuszami, już przeszkolonymi do opieki nad pielgrzymami. W najbliższym czasie czekają ich jeszcze kurs pierwszej pomocy medycznej oraz kursy przynajmniej jednego języka obcego, najprawdopodobniej hiszpańskiego lub portugalskiego, gdyż pielgrzymi z tych krajów spodziewani są w Grodzisku. Wolontariusze porozumiewają się ponadto w języku angielskim.

Miasto deklaruje gotowość przyjęcia 500 pielgrzymów, ale na wszelki wypadek Grodzisk chce dysponować 100 miejscami rezerwowymi, które będą czekały w pobliskich pensjonatach lub domach prywatnych.

W miejscowym centrum kultury będzie działał całodobowy punkt informacyjny z infolinią obcojęzyczną. Obok powstanie specjalny namiot, który podczas pobytu pielgrzymów będzie służył do wydawania posiłków. W pobliżu stanie ponadto scena z nagłośnieniem, która będzie miejscem koncertów integracyjnych i świadectw związanych z uczestnictwem w ŚDM. Grodzisk udostępni ponadto pielgrzymom korzystanie z wszystkich obiektów sportowych na terenie gminy.

Na terenie szpitala powstanie całodobowy punkt medyczny z udziałem lekarzy, których już dobrano tak, by umieli się porozumiewać językami obcymi. Na miejscu będzie dostępny także tłumacz jednego z języków iberyjskich.

Grodzisk Mazowiecki będzie też odpowiednio oznakowany, tak, aby pielgrzymi mogli bez problemu trafić do poszczególnych punktów. Przy wjeździe do miasta z okazji pobytu pielgrzymów ŚDM zostaną ustawione specjalne tablice powitalne i informacyjne.

W mieście zapewniony będzie całodobowy darmowy dostęp do internetu. Ciekawostką jest to, że pielgrzymi otrzymają też od miasta karty telefoniczne, z których będą mogli zadzwonić np. do rodziny w swoim kraju. Ponadto koordynatorom poszczególnych grup pielgrzymów zostaną wypożyczone telefony komórkowe.

Pielgrzymi nie będą jednak przebywać cały czas w Grodzisku. Miasto wynajęło już dziesięć autokarów, które codziennie będą dowozić młodych na konkretne wydarzenia zaplanowane w ramach „Dni w diecezji” w Warszawie: Msze św., zwiedzanie miasta, koncerty i wieczory modlitewne. Władze miasta zaplanowały ponadto wycieczki dla pielgrzymów m.in. do Żelazowej Woli, Niepokalanowa i Nieborowa.

„Nie będziemy zatem korzystali z komunikacji miejskiej i kolejowej. Obawiamy się bowiem, że brak takiego zorganizowanego systemu transportu może spowodować bałagan i wiele problemów, w tym stres samych pielgrzymów, którzy mogą zabłądzić” – wyjaśnił Benedykciński.

Aby nie zapomnieli o gościnie w Grodzisku Mazowieckim, władze gminy podarują pielgrzymom specjalne pakiety promocyjne z godłem i barwami miasta: koszulki, ekologiczne torby, czapki, mapy, foldery informacyjne i materiały biurowe.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook