Warszawa: Rada Duszpasterstwa Kobiet o wspólnych inicjatywach i obecności w mediach

ibyl, aw, Warszawa, 2016-02-19

Integracja środowisk kobiecych, obecność w mediach Rady Duszpasterstwa Kobiet oraz informacje o licznych inicjatywach środowisk kobiecych były tematem spotkania tego gremium, które odbyło się 19 lutego w Warszawie pod przewodnictwem bp. Ireneusza Pękalskiego.

Posłanka Ewa Tomaszewska przypomniała inicjatywy rządu, związane z rodziną - wdrożenie programu 500+, rozpatrzenie inicjatywy obywatelskiej, związanej z finansowanej religii w szkołach. Zwróciła uwagę, że religia finansowana jest z podatków obywateli, którzy niemal w 90 proc. należą do Kościoła, a 87 proc. uczęszcza na lekcje religii. Przeszła ustawa przywracająca rodzicom decyzję co do wieku pierwszej klasy 6 czy 7 lat, zmieniono ustawę krającą dzieci za ubóstwo rodziców. Rząd pracuje też nad zmianą Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, zaś jeśli program Morawieckiego zostanie zrealizowany, przywróci wielu ludziom godność.

Alina Petrowa-Wasilewicz z KAI omawiając sytuację w kraju zwróciła uwagę, iż mimo, że obecny rząd stara się realizować politykę prorodzinną, władzy zawsze trzeba patrzyć na ręce, "pilnować Polski", recenzować posunięcia prorodzinne. Jednak program 500+ pomoże wielu najbiedniejszym rodzinom. Bp Ireneusz Pękalski, który jest biskupem pomocniczym w Łodzi dodał, że w jego mieście jest siedemnaście enklaw biedy, w tym - dwanaście w centrum.

Teresa Kapela, członkini Związku Dużych Rodzin Trzy Plus mówiła o europejskich inicjatywach na rzecz rodzin, m.in. Family Platform, zbierającej informacje na temat działań europejskich. Przytoczyła też badania dotyczące rodzin ubogich Moniki Młynarskiej z UKSW, z których wynika, że osoby samotnie wychowujące dzieci mają wielki problem z godzeniem pracy zawodowej z ich wychowaniem. Wówczas rodzic podejmuje mniej płatną pracę.

Kapela przypomniała, że wychowanie dzieci w domu jest tańsze, efektywniejsze i lepsze, tymczasem na kobietę patrzy się przede wszystkim jak na pracownika, pomijając role rodzinne. - Macierzyństwo w Polsce straciło swoją wartość, powszechnie uznaje się, że powinno być wykonywane po pracy – ubolewała T. Kapela i zwróciła uwagę, że w Europie są odwrotne tendencje, podnosi się wartość pracy w domu, a nie karze za macierzyństwo.

Ewa Kowalewska, dyrektor HLI Polska mówiła o światowym kongresie rodziny w Salt Lake City USA. Jej zdaniem ruchy feministyczne w USA wytraciły dynamizm, gdyż otrzymały wszystko, czego żądały, bardziej aktywne są ruchy homoseksualne. – ruch kobiet Pani Clinton ma słabe poparcie kobiet

Prof. Maria Ryś z UKSW zapowiedziała konferencję "Odkryć piękno kobiecości, odkryć piękno macierzyństwa", która ma odbyć się 12-13 marca.

Matka Wawrzyna Chwedoruk ze Zgromadzenia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny poinformowała o inicjatywach jej wspólnoty na rzecz kobiet. Zgromadzenie, które od 150 lat wychowuje kolejne pokolenia Polek nie tylko kształci dziewczęta, ale formuje je także później, organizując spotkania i rekolekcje dla kobiet zabieganych (np. w Nowym Sączu). Omawiane są problemy związane z życiem rodzinnym, wychowaniem, są świadectwa kobiet, zabawa. W niepokalańskich inicjatywach regularnie bierze udział ponad 200 uczestniczek - poinformowała matka Chwedoruk.

Uczestniczki spotkania mówiły o potrzebie konsolidacji środowisk kobiecych, propagowania Diecezjalnych Dni Kobiet tak, aby były organizowane w całej Polsce oraz ich nagłośnieniu w mediach, zwłaszcza społecznościowych. Pełna dokumentacja dotycząca organizacji Diecezjalnych Dni Kobiet została wysłana przez bp Pękalskiego do każdej kurii.

Prof. Dorota Kornas-Biela z KUL przypomniała, że w tym roku upływa 40. rocznica otrzymania tytułu doktora honoris causa tej uczelni przez Chiarę Lubich. Na 3 i 4 czerwca planowany jest kongres poświęcony jej dorobkowi, który wart jest rozpropagowania, gdyż ukazywała znakomite wzory dziewczęcości i kobiecości.
Prof. Kornas-Biela mówiła też o swoim udziale w zespole do spraw zdrowia przy ministrze zdrowia, do którego należy wielu wybitnych profesorów ginekologii i położnictwa. jej zdaniem postawa ministra jest prorodzinna, zdrowotna i pro- prokreacyjna. Istnieje plan zorganizowania klinik i diagnozy leczenia niepłodności w każdym mieście z wyższą uczelnią medyczną. Pierwsza będzie Łódź, problem będzie rozpatrywany jako wspólny - kobiety i mężczyzny, będzie kładziony akcent na parę.

Następne spotkanie Rady Duszpasterstwa Kobiet KEP odbędzie się 28 października b.r.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook