Hymn „Tyś jest mój syn” - specjalnie na 1050-lecie Chrztu Polski

pt, am, Warszawa, 2016-02-23

Hymn „Tyś jest mój syn” został skomponowany specjalnie na obchody 1050-lecia Chrztu Polski. Utwór powstał pod patronatem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Muzykę do hymnu skomponował Robert Janson, założyciel zespołu Varius Manx, a autorką tekstu jest Iwona Waksmundzka.

Utwór został nagrany w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Partie solowe wykonała pochodząca z Poznania Agnieszka Gertner-Polak (sopran), absolwentka miejscowej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego. W nagraniu wzięły udział zespoły: orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Roberta Kamila Lewandowskiego, Poznański Chór Chłopięcy, Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, pod dyrekcją dr. Michała Sławeckiego oraz zespół muzyki dawnej pod kierunkiem Pawła Iwaszkiewicza.

Płyta z nagraniem hymnu „Tyś jest mój syn” będzie rozprowadzana 16 kwietnia podczas jubileuszowego świętowania na stadionie INEA.

To drugie wspólne dzieło Roberta Jansona i Iwony Waksmundzkiej. Są oni autorami wielkiego widowiska „Przygotuj się na miłość”, poświęconego bł. Edmundowi Bojanowskiemu, które zostało zaprezentowane 13 czerwca 2015 r. na poznańskiej Malcie, pod auspicjami Centrum Dzieł Społecznych Edmunda Bojanowskiego w Warszawie.

Iwona Waksmundzka autorka słów hymnu „Tyś jest mój syn” podkreśla, że "to hymn pochwalny, ale też świadectwo wiary, otrzymanej przez udzielony sakrament Chrztu Świętego. Słowa Ojca do Syna znad Jordanu, zostały przeniesione w tym utworze nie tylko na Mieszka, ale także na każdego człowieka, który przyjął chrzest".

Sam obrzęd Chrztu Świętego jest nacechowany wieloma znaczeniami, których symbole w tekście, tj. woda, biała szata, olej czy pieczęć, określają nową rzeczywistość ochrzczonego człowieka czy narodu i łaski, wypływające z tego sakramentu.

- Pracowaliśmy z Robertem Jansonem nad tym dziełem w dużym skupieniu i w pokorze, aby oddać zarówno przez muzykę, jak i przez tekst: siłę i adekwatny wyraz owego hymnu wdzięczności, który zaczął brzmieć na tej ziemi już od czasu owego szczególnego dla nas wydarzenia w 966 roku, przez wieki, aż do dziś i oby wybrzmiewał nadal, kiedy Chrystus wciąż przyjmowany jest tutaj przez sakrament Chrztu Świętego - powiedziała autorka tekstu.

Robert Janson, kompozytor hymnu dodaje, że jest człowiekiem, który "emocjonalnie przeżywa historię Polski, interesując się nią i szanując". - Toteż kiedy dostałem zaproszenie od przedstawicieli archidiecezji poznańskiej do skomponowania hymnu z okazji 1050-lecia chrztu Polski, ogromnie mnie to poruszyło i ucieszyło, a słowa tekstu, który napisała Iwona Waksmundzka, tym bardziej utwierdziły mnie w przekonaniu, że będę tworzył ten utwór - powiedział artysta.

Jak mówi, zobaczył w tym tekście przekrój naszej historii, tak nierozerwalnie związanej z chrześcijaństwem. - Napisałem do tych słów muzykę, która również zawiera w sobie akcenty historii, melodyjności i która ma wszelkie cechy, jakie powinien posiadać hymn. Do nagrania utworu zaprosiłem same znakomitości. Wokal należy do wspaniałej sopranistki Agnieszki Gertner-Polak. Do zaśpiewania refrenów zaprosiłem Poznański Chór Chłopięcy oraz Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Część instrumentalną wykonała najlepsza w Polsce, znana i szanowana na całym świecie orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Roberta Kamila Lewandowskiego. Chciałem w swojej muzyce wyrazić prawdę i siłę, że nasz naród – dzięki walce i modlitwie – mimo najazdów i zaborów, nigdy się nie poddawał, że możemy być dumni z naszej historii - powiedział Janson.

Utwór ma odzwierciedlać 1050 lat dziejów Polski. Hymn "Tyś jest mój syn" rozpoczyna zespół instrumentów muzyki dawnej, przenosząc słuchaczy niejako w początki państwowości. Utwór kończy dźwięk dzwonu, podsumowujący 1050 lat Polski. - To dzwon wiary w Boga i człowieka - podkreśla Robert Janson.

Hymn będzie wykonany 15 kwietnia podczas liturgii jubileuszowej w archikatedrze poznańskiej pw. św. Apostołów Piotra i Pawła i 16 kwietnia na stadionie INEA, w czasie wielkiego jubileuszowego świętowania pod hasłem „Gdzie chrzest, tam nadzieja”.

Komentarze (4)

Jola

10 miesięcy, 3 tygodnie temu

Przepiekny utwór, im więcej sie słucha tym większe odkrywa sie jego piękno i przesłanie

Odpowiedz

anna

9 miesięcy, 2 tygodnie temu

Panie Janson! Wielkie gratulacje!genialny utwor!muzyka genialna!

Odpowiedz

Marta

9 miesięcy, 1 tydzień temu

Szkoda,że teks śpiewany w ten sposób, nie jest w całości zrozumiały :(

Odpowiedz

anna

9 miesięcy, 1 tydzień temu

piękne, już od pierwszych nut można się w tym zakochać i po prostu chwalić pana naszego. z tą piosenką serce śpiewa.

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook