Warszawa: konferencja naukowa nt. milenium chrztu Polski z 1966 roku (zapowiedź)

mip, br, Warszawa, 2016-03-02

Jakie znaczenie dla obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski ma milenium chrztu w 1966 roku? Jak to wydarzenie w realiach PRL odczytywał i jaki nadał mu sens prymas Stefan Wyszyński? - na te i inne pytania odpowiedzą uczestnicy ogólnopolskiej konferencji naukowej „1966. Milenium chrztu Polski prymasa Stefana Wyszyńskiego. Perspektywa teologiczno-społeczna”, która odbędzie się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszwie w poniedziałek, 7 marca.

Wśród prelegentów pojawią się m.in. ks. prof. Zdzisław Kijas z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i UPJPII, prof. Jan Żaryn z UKSW, prof. Krzysztof Koseła z UW, ks. prof. Kazimierz Pek z KUL, ks. prof. Dominik Zamiatała z UKSW, ks. prof. Józef Budniak z Uniwersytetu Śląskiego oraz ks. prof. Zygfryd Glaeser z Uniwersytetu Opolskiego.

Uczestnicy konferencji dyskutować będą nad teologiczną, duszpasterską, społeczną perspektywą obchodzonego w 1966 roku jubileuszu Milenium i recepcje tego wydarzenia w dzisiejszych wydarzeniach związanych z Chrztem Polski. Podejmą też temat milenijnych listów do episkopatów świata, jubileuszowym dziele pojednania, modelach religijności maryjnej w dziedzictwie Prymasa Tysiąclecia.

Spotkanie odbędzie się 7 marca od godz. 10.00 w Auli Muzycznej UKSW, ul. Dewajtis 5. W przerwie między sesjami plenarnymi, o godz. 11.45 odbędzie się konferencja prasowa, w której udział wezmą: metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, ks. prof. Zdzisław Kijas z UPJPII, relator procesu beatyfikacyjnego kard. Stefana Wyszyńskiego, dr hab. Paweł Skibiński z UW, oraz dr Ewa K. Czaczkowska z UKSW - organizator konferencji.

Patronat honorowy nad konferencją naukową sprawuje metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Patronem medialnym jest Katolicka Agencja Informacyjna.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook