Rząd dofinansuje budowę Centrum Opatrzności Bożej

mip / br, Warszawa, 2016-03-08

Rząd dofinansuje budowę Centrum Opatrzności Bożej Fot. Grzegorz Boguszewski - fotoKAI

Archidiecezja warszawska otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowanie w wysokości 4 mln zł na budowę Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie.

Pieniądze przeznaczone zostaną na instalację w sakralnej części gmachu nowoczesnych rozwiązań akustycznych. Będzie to pierwsza tej wielkości sala w Polsce, w której docelowo będzie można słuchać najpiękniejszych utworów muzyki klasycznej wykonywanych na światowym poziomie.

Świątynia Opatrzności Bożej, według założeń architektonicznych, obok głównego zastosowania, jakim jest kult, będzie pełniła również funkcję kulturalną. W budowli powstającej na polach wilanowskich w Warszawie na trzech kondygnacjach ma mieścić się Panteon Wielkich Polaków, Świątynia Opatrzności Bożej oraz muzeum papieża Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Tysiąclecia.

Na wysokości 32 metrów, a więc przy samej kopule świątyni, powstanie wielka multimedialna ekspozycja upamiętniająca papieża z Polski i prymasa Tysiąclecia, którą przygotowuje studio Kłaput Project. – Nie mamy wątpliwości, że tym dwóm wielkim Polakom takie wielkie muzeum się należy - podkreśla kard. Nycz.

Przestrzeń sakralna, która powstaje na drugiej kondygnacji gmachu, będzie posiadać niespotykany walor. Będzie to jedyna tego typu sala w Polsce o wysokich parametrach akustycznych, która pomieści nawet 5 tys. osób. Dzięki zastosowaniu profesjonalnej technologii będzie miejscem, które posłuży artystom do organizowania koncertów i nagrywania utworów o wysokiej jakości rejestracji.

- Dotacja z Ministerstwa Kultury w wysokości 4 mln złotych przyznana na 3 lata wesprze budowę tych nowoczesnych rozwiązań akustycznych. Dzięki nim w Świątyni Opatrzności Bożej powstanie jedna z największych sal koncertowych, w której docelowo będzie można słuchać najpiękniejszych utworów muzyki klasycznej wykonywanych na światowym poziomie - wyjaśnia KAI Monika Drozd, rzeczniczka Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie.

Dodaje, że dla porównania koszt wybudowania samodzielnej sali koncertowej o podobnych gabarytach mogącej pomieścić do 5 tys. osób wyniósłby kilkaset milionów złotych.

Wzniesienie świątyni ku czci Opatrzności Bożej, będącej wotum za Konstytucję 3 Maja uchwalili jeszcze w 1791 r. posłowie Sejmu Czteroletniego. Budowa Świątyni nie była jednak możliwa z powodu rozbiorów, II wojny i sprzeciwu władz komunistycznych. Obecnie budowana jest jako wotum za Konstytucję 3 Maja, odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz pontyfikat Jana Pawła II.

Z inicjatywą powrotu do idei wzniesienia Świątyni wystąpił w wolnej Polsce prymas kard. Józef Glemp. Prace budowlane rozpoczęły się w 2002 roku. Obecnie ideę tworzenia świątyni kontynuuje metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

Budowa świątyni finansowana jest ze zbiórek pieniędzy prowadzonych w kościołach archidiecezji warszawskiej i diecezji sąsiadujących oraz z wpłat od darczyńców - jest ich ponad 80 tys. osób. Dotychczas uzbierano ponad 100 mln złotych.

Pieniądze przekazane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzą z programu na rozwój infrastruktury kulturalnej.

 

Komentarze (4)

teresa

9 miesięcy temu

Widocznie Boża Opatrzność wolała nowoczesne miejsce ,w którym będzie mieszkał Pan. Państwo powinno się dorzucić więcej i słacić tamten "czteroletni " czas.

Odpowiedz

korwinista

9 miesięcy temu

tak w uzupełnieniu, rząd niczego nie dofinansuje bo nie ma pieniędzy, musi je zabrać jednym aby dac innym.

Odpowiedz

rolnik

9 miesięcy temu

Prosze o dofinansowanie drogi do mojego domu bo dzieci po blocie chodza do szkoly.

Odpowiedz

amen

9 miesięcy temu

Chętnie dokładałem się w zbiórkach na to dzieło. Osobiście nie czuję "oporów" przeciw wspierania tego szczególnego przedsięwzięcia z funduszy publicznych, choć na 100% nie wiem czy to jest dobre. Dobrze, że tej dotacji się nie ukrywa, ale niesmak budzi szukanie na siłę uzasadnienia:
1. Parę lat temu jedna z kongregacji wypowiedziała się zdecydowanie przeciw wykorzystywaniu świątyń na koncerty
2. Co ma wspólnego nagłośnienie z nagrywaniem?

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook