Warszawa: zakończyła się zimowa akcja "Trochę ciepła dla bezdomnego"

mip, rl, Warszawa, 2016-03-18

Zakończyła się akcja Caritas Polska i warszawskiej Straży Miejskiej "Trochę ciepła dla bezdomnego". Dzięki hojności darczyńców, w tym roku udało się pomóc około 400 bezdomnym, którzy przebywają poza ośrodkami pomocy. Ich sytuacja jest szczególnie trudna zimą, gdy temperatury spadają poniżej zera.

W jesienno-zimowej zbiórce prowadzonej przez Caritas od 15 listopada do 15 lutego zebrano ponad 46 tys. złotych. - To ponad cztery razy więcej, niż się spodziewaliśmy - powiedział podczas konferencji podsumowującej akcję Janusz Sukiennik, koordynator projektów pomocy dla osób bezdomnych Caritas Polska. Dodał, że wysoka kwota zbiórki świadczy o dużym zainteresowaniu mieszkańców stolicy problemami osób bezdomnych.

- Wielu z tych ludzi mieszka w takich straszliwych warunkach, że aż trudno sobie wyobrazić, że w cywilizowanym świecie tak można żyć - powiedział koordynator projektów pomocy dla osób bezdomnych Caritas Polska.

Na pomoc bezdomnym przekazano prawie 27,5 tys. zł. Zakupiono za te pieniądze koce, śpiwory, kurtki, polary, buty, czapki i skarpety, a także termosy na zupę i herbatę. - Staraliśmy się, aby były to rzeczy najbardziej przydatne i trwałe, duże znaczenie miała tu jakość wykonania - wyjaśnia Janusz Sukiennik. Jak zapewnił, pozostałe środki finansowe, zostaną przekazane bezdomnym w przyszłym sezonie zimowym.

Ks. Marian Subocz, Dyrektor Caritas Polska podkreślił, że kościelna organizacja charytatywna pomaga osobom bezdomnym przez cały rok. Jednym z takich całorocznych dzieł jest schronisko TYLKO prowadzone przez Caritas Archidiecezji Warszawskiej.

Udział w akcji wzięli między innymi uczniowie liceum im. Miguela Cervantesa w Warszawie oraz rodziny z międzywyznaniowej wspólnoty "King's Kids of Poland". Wszystkie dary zostały przekazane dzięki uprzejmości i zaangażowaniu wyspecjalizowanych patroli Straży Miejskiej.

- Mimo tego, że tegoroczna zima była dość łagodna, była wyzwaniem dla osób bezdomnych - powiedział Grzegorz Staniszewski, naczelnik Wydziału Prewencji i Profilaktyki Straży Miejskiej m.st. Warszawy. Funkcjonariusz wskazał, że patrolom Straży Miejskiej udało się ustalić około 130 miejsc, w których przebywa ok. 420 bezdomnych. Ich sytuacja jest szczególnie trudna zimą, gdy temperatury spadają poniżej zera. W tym roku zmarło z wyziębienia ponad 100 osób - większość z nich to osoby bezdomne.

Grzegorz Staniszewski podkreślił, że do interwencyjnych zadań straży należy pomoc bezdomnym poprzez dostarczenie im ciepłych posiłków, przewożenie do noclegowni, czy zapewnienie niezbędnej opieki medycznej.

Natomiast st. isp. Alfred Paplak z IV Oddziału terenowego stołecznej Straży Miejskiej ocenił, że patrolującym ulice funkcjonariuszom nie są obojętne losy osób potrzebujących. - Każdy patrol zaczyna pracę od kontroli osób bezdomnych. Żeby dowiedzieć się czegokolwiek o tych osobach, musimy najpierw do nich dotrzeć - wyjaśnił insp. Paplak.

Bezdomność rzadko jest wyborem. Najczęściej to dotkliwy brak domu wynikający z silnych deficytów w relacjach międzyludzkich i braku poczucia wartości, które często wiążą się z alkoholizmem. Liczba osób bezdomnych w Polsce rośnie, obniża się też ich wiek. Bez dachu nad głową znajdują się czasem całe rodziny.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook