Warszawsko-praska
Uroczystość patronalna w Centrum Formacji Misyjnej
15 lutego 2021 r. w Centrum Formacji Misyjnej miała miejsce uroczystość odpustowa świętych Cyryla i Metodego, patronów CFM i miejscowej kaplicy. Eucharystii przewodniczył ks. Biskup Romuald Kamiński, ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej, który w czasie homilii przypomniał zebranym bardzo proste, ale jednocześnie ważne zasady właściwego wypełniania powołania misyjnego.
Bp Kamiński: w pandemii potrzebne nowe sposoby formacji przed I Komunią Św.
Czas pandemii i związana z nim sytuacja w kraju sprawiają, że o ile nie jest większą trudnością nauka religii online, o tyle już niełatwo jest wypełnić zadanie duchowego przygotowania do sakramentów. Trzeba szukać nowych sposobów formacji w przygotowaniu do ważnego wydarzenia, jakim jest I Komunia Św. – napisał biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński w diecezjalnym komunikacie dotyczącym przygotowań do I Komunii Świętej w czasie pandemii.
W niedzielę inauguracja Roku Norwidowskiego
W niedzielę, 31 stycznia, o godz. 13.00 w Konkatedrze Matki Boskiej Zwycięskiej na warszawskim Kamionku (ul. Grochowska 365) odbędzie się samorządowo-diecezjalna inauguracja Roku Cypriana Norwida. Mszę świętą celebrował będzie ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński.
Modlitwa z okazji 68. Światowego Dnia Chorych na Trąd
W ostatnią niedzielę stycznia, w tym roku – 31 stycznia – będziemy obchodzony Światowy Dzień Chorych na Trąd. Jak co roku Sekretariat Misyjny Jeevodaya zaprasza do Katedry warszawsko-praskiej na wspólną modlitwę w intencji chorych oraz osób im pomagających. Msza św. sprawowana będzie o godz. 12.30. “Szczególnymi myślami obejmiemy pracę dr Heleny Pyz, która od 32 lat leczy trędowatych w Jeevodaya w środkowych Indiach oraz wszystkich darczyńców wspierających nasz Ośrodek” – zapowiada Marzena Kozak
Kierownik Sekretariatu Misyjnego Jeevodaya.
Podsumowanie działalności Caritas warszawsko-praskiej w 2020 r.
Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej prowadzi wszechstronną działalność charytatywną na rzecz osób potrzebujących wymagających różnego rodzaju wsparcia, w tym materialnego, terapeutycznego i medycznego. W ub. roku objęła opieką m.in. ponad 200 osób niepełnosprawnych, udzielono ponad 16 tys. noclegów bezdomnym, przekazano ponad 28 tys. paczek żywnościowych, a z konsultacji prawnych i terapeutycznych skorzystało ponad 1600 osób. Działania Caritas były potrzebne zwłaszcza w najbardziej kryzysowych momentach trwającej pandemii.
Rabin Schudrich: Dzień Judaizmu ważnym wydarzeniem dla obydwu religii
Jestem bardzo wzruszony wczorajszymi obchodami Dnia Judaizmu – przyznał w rozmowie z KAI Naczelny Rabin Polski. – Ten dzień stał się bardzo ważnym wydarzeniem zarówno w kalendarzu katolickim jak i żydowskim – zaznaczył Michael Schudrich.
Ks. Radzikowski: W Niedzielę Słowa Bożego należy uwydatnić głoszenie słowa
W Niedzielę Słowa Bożego w sposób szczególny należy uwydatnić głoszenie słowa – podkreślił ks. Maciej Radzikowski dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Warszawsko-Praskiej. Zgodnie z zeszłorocznym życzeniem papieża Franciszka każda III niedziela zwykła ma być obchodzona jako Niedziela Słowa Bożego. W tym roku uroczystość ta przypada 24 stycznia.
Jak przebiegały tegoroczne obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce?
Modlitwa katolików i Żydów na Cmentarzu Żydowskim na stołecznym Bródnie, Liturgia Słowa i koncert pieśni żydowskich – złożyły się na program centralnych obchodów 24. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. W tym roku wydarzeniu, które odbyło się na warszawskiej Pradze towarzyszyło hasło „Życie i śmierć. ‘Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście’” (Pwt 30,15)
Bp Markowski: Cmentarz Żydowski na Bródnie to miejsce niezwykłe ale nieznane
Cmentarz Żydowski na Bródnie to kawał pięknej i poruszającej historii Warszawy – podkreślił w rozmowie z KAI bp Rafał Markowski. Przewodniczący Komitetu KEP ds. dialogu z judaizmem wyraził nadzieję, że obchodzony w niedzielę 24. Dzień Judaizmu uświadomi mieszkańcom stolicy, że taka nekropolia w ogóle istnieje. Choć był to swego czasu największy żydowski cmentarz na świecie, to wiedza o nim jest bardzo słaba – dodał biskup.
Żydzi i katolicy spotkali się na nabożeństwie Słowa Bożego w Dniu Judaizmu
Żydzi i katolicy modlili się wspólnie podczas nabożeństwa Słowa Bożego w ramach centralnych obchodów 24. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. W wydarzeniu, które odbyło się w kurii warszawsko-praskiej uczestniczył m.in. naczelny Rabin Polski Michael Schudrich oraz bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem.