Ewangelizacja Warszawy będzie kontynuowana

mag / rk, Warszawa, 2012-05-14

W XXI wieku nie ma ważniejszej sprawy jak reewangelizacja świata - podkreślił abp Henryk Hoser.

Uroczystą Mszą św. w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika zakończyła się 13 maja trwająca po prawej stronie Wisły od Niedzieli Bożego Miłosierdzia przez cztery kolejne tygodnie akcja "Ewangelizacji Warszawy".

W homilii abp Hoser zwrócił uwagę, że pierwszym promotorem misji Kościoła i Jezusa Chrystusa jest Duch Święty, który działa jeszcze wcześniej nim Kościół dopuszcza kogoś do sakramentów inicjacji. - A zatem, któż może odmówić chrztu tym, którzy otrzymali Ducha Świętego - powiedział bp warszawsko-praski nawiązując do słów św. Pawła Apostoła.

Dziś słowami papieża Benedykta XVI Bóg zachęca cały Kościół do podjęcia dzieła nowej ewangelizacji, która ma być skierowanej do tych którzy żyją jak poganie - powiedział abp Hoser, podkreślając, że "być może dzisiaj w XXI wieku nie ma ważniejszej sprawy jak reewangelizacja świata, bez której staje się on światem okrutnym, poza wszelką kontrolą, gdzie silniejsi żyją kosztem słabych".

Przypominając historię ewangelizacji europejskich stolic, w tym m.in. Paryża, Brukseli i Wiednia zwanych najpierw projektem pięciu, później sześciu kardynałów, biskup warszawsko-praski wyraził nadzieję, że akcja rozpoczęta w Warszawie będzie kontynuowana.

- W przypadku tamtych miast - jak wspominał arcybiskup - to były świetliste dni, które jak sztuczne ognie rozbłysły, zachwyciły, ale nie było ich kontynuacji, więc pozostało po nich tylko piękne wspomnienie.

Dlatego abp Hoser zaznaczył, że Ewangelizacja Warszawy dziś się nie kończy, ale rozpoczęta będzie kontynuowana, choć w nieco zmienionej formie. - Dzięki temu co już udało nam się zrobić odkryliśmy, jak owocne może być wspólne działanie, aby świat poznał Boga i w Niego uwierzył - zaważył.

W uroczystej Mszy św. wziął także udział bp pomocniczy Marek Solarczyk.

Komentarze (1)

Jozef

4 lata, 8 miesięcy temu

Trzeba teraz, aby wszyscy księża proboszczowie Warszawy-Pragi otworzyli na oścież swoje parafie m.in. na katechezy neokatechumenalne dla dorosłych i młodzieży, które najczęściej są głoszone albo w Adwencie albo w Wielkim Poście. Wtedy wielka rzesza ludzi ochrzczonych może przeżyć - jak się wyraził Jan Paweł II - katechumenat pochrzcielny; poznać rzetelnie i bez trudu Pismo Święte, Sobór Watykański II, całą naukę Kościoła i będziemy mieli dojrzałych chrześcijan, którzy mogą potem zasilić różne rzeczywistości Kościoła i dalej innych ewangelizować. Pozdrawiam z Konina.

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook