Abp Hoser: Jan Paweł II uczył młodzież pięknego, mądrego i dojrzałego życia

mag, Warszawa, 2016-01-13

Jan Paweł II uczył młodzież pięknego, mądrego i dojrzałego życia - mówił dziś biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser. Ufundował on główną nagrodę dla zwycięzcy diecezjalnego etapu ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, który odbył się 13 lutego w budynku Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej na Tarchominie.

Nagroda trafiła do Katarzyny Mroczek z VIII LO im. Władysława IV. Drugie miejsce zajął Michał Borucki z tej samej szkoły, trzecie natomiast Natalia Kwiatkowska z LO. im Wojska Polskiego w Nowym Dworze Mazowieckim. Myślą przewodnią tegorocznych zmagań były słowa „Święty Jan Paweł II - wychowawca młodych pokoleń”. - Większość młodego pokolenie nie poznała osobiście Jana Pawła II, tak jak ich rodzice, stąd dla nich jest on już postacią historyczną. Wiedzę o nim czerpią zatem zarówno z przekazów starszych, jak i spuścizny, którą po sobie pozostawił, a która wciąż jest przez nas nie tylko nieodkryta, ale również zbyt słabo doceniana – zwróci uwagę abp Hoser.

Wyraził przy tym radość i uznanie dla wszystkich młodych ludzi, którzy podjęli trud intelektualny, aby poznać nauczanie Ojca Świętego. - „To jest ogromne bogactwo głębi i mądrości, która może pomóc budować coraz bardziej dojrzałe dorosłe życie. Mam zatem nadzieję, że sięgając do dzieł Karola Wojtyły nie tylko zachwycą się tym, co po sobie pozostawił, ale także skorzystają z jego mądrości – wyraził nadzieję biskup warszawsko-praski.

Do etapu diecezjalnego zakwalifikowało się 51 uczniów z 28 szkół ponadgimnazjalnych z terenu diecezji. W samych zmaganiach wzięło udział 49 osób. Główną nagrodę dla zwycięzcy etapu diecezjalnego olimpiady ufundował w tym roku abp Hoser. Drugą Radio Warszawa, zaś dla zdobywców miejsca trzeciego i czwartego nagrody przygotował kanclerz kurii ks. Dariusz Szczepaniuk.

W ocenie dyrektora Diecezjalnego Wydziału Katechetycznego ks. Piotry Pierzchały - tegoroczne pytania egzaminacyjne były na bardzo wysokim poziomie. "Aby im sprostać, trzeba było wykazać się sporą wiedzą i umiejętnością wyrażania myśli na piśmie. Wiele pytań miało bowiem charakter otwarty" - dodał ks. dyrektor. Finał olimpiady odbędzie się w tym roku w Łowiczu w dniach od 30 marca do 2 kwietnia.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook