Bp Solarczyk do wolontariuszy parafialnych Caritas: bądźcie znakiem Boga i Jego Miłości

mag, Warszawa, 2016-01-16

Bądźcie znakiem Boga i Jego Miłości do człowieka – zaapelował do wolontariuszy bp Marek Solarczyk. W parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie-Pudach odbyło się doroczne spotkanie Parafialnych Zespołów Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej. Zjazd zainaugurowała uroczysta Msza św., w czasie której zainstalowano relikwie św. Brata Alberta.

Przywołując w homilii obraz szaty godowej bp Solarczyk zachęcał wolontariuszy do pielęgnowania życia wiary. – Aby nasza posługa i nasza otwartość na drugiego były rzeczywiście czyste i autentyczne, nie może zabraknąć w naszym życiu Chrystusa. Nie może zabraknąć dnia, w którym On powie: „Ja jestem w twoim ciele i twojej krwi, a więc w tajemnicy twojego życia, po to aby przemieniać, by uzdrawiać, by usuwać to wszystko, co życie cielesne i duchowe osłabia, niszczy bądź degraduje. Jestem, by dawać ci prawdziwe życie” – zaapelował kaznodzieja.

Zwrócił uwagę, że jednym z owoców Bożego życia w człowieku jest wyjście z przesłaniem Ewangelii do innych. – Przyjmując Chrystusa zaczynamy niejako promieniować Jego obecnością i Jego Miłością w swoim otoczeniu – przekonywał biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej. Podkreślił, że dar Boga daleko przekracza to, co ludzkie oczy są w stanie zobaczyć, uszy usłyszeć, a dłoń poczuć. – Pan zaprasza nas byśmy właśnie tym darem dzielili się z innymi, z tymi wszystkimi potrzebującymi, których On stawia w naszym życiu - powiedział bp Solarczyk.

Na zakończenie liturgii uroczyście zainstalowano relikwie św. Brata Alberta.

Po Mszy św. odbyły się jasełka, po których nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na bożonarodzeniową szopkę “Przybieżeli do Betlejem”. Świąteczne spotkanie zwieńczyła agapa, w trakcie której składano sobie życzenia.

W diecezji warszawsko-praskiej jest około 120 Parafialnych Zespołów Caritas. Swoją troską obejmują najbardziej potrzebujących. – Jest to konkretna materializacja naszej miłości wobec drugiego, która uczy ludzi odpowiedzialności za siebie nawzajem - powiedział proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie-Pudach ks. Robert Furman. Wyznał, że jego zespół regularnie opiekuje się starszymi i chorymi, którzy nie mają najbliższych. W ostatnim roku w sposób szczególny otoczyliśmy także naszą troską kilka ubogich rodzin wielodzietnych – dodał.

Dla wielu wolontariuszy zaangażowanie w Parafialnych Zespołach Caritas to okazja do dzielenia się z innymi swoim wolnym czasem i umiejętnościami. – Często doświadczam, że dając coś innym sama znacznie więcej otrzymuję – dzieliła się pani Krystyna. Z kolei dla pani Teresy z parafii św. Faustyny zaangażowanie w Caritas było odpowiedzią na ogłoszony przez papież Rok Miłosierdzia. - Otrzymując od Boga miłość chciałam się nią dzielić z ludźmi naprawdę potrzebującymi – wyznała.

Natomiast pani Małgorzata opiekuje się szkolnym kołem Caritas. – Jestem nauczycielką, więc mogę namacalnie zobaczyć, jak wskrzeszanie wśród dzieciach wrażliwości na potrzeby innych pozwala im się rozwijać i stawać się coraz bardziej odpowiedzialnymi ludźmi – dzieliła się wolontariuszka.

 

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook