II edycja Warszawsko-Praskiej Akademii Wiary Uniwersytetu Otwartego UKSW

mag, Warszawa, 2016-01-27

Niech kolana matki będą pierwszą szkołą katechumenatu, czyli nauki wiary - zaapelował abp Henryk Hoser w czasie otwarcia drugiej edycji Warszawsko-Praskiej Akademii Wiary Uniwersytetu Otwartego UKSW, która rozpoczęła się 26 stycznia w Zielonce. Zainaugurowała ją Msza św. w kościele Matki Bożej Częstochowskiej.

W czasie liturgii bp warszawsko-praski przywołał postać św. Pawła Apostoła zwracając uwagę, że wiara domaga się świadectwa. - Nawrócony przez Chrystusa u wrót Damaszku Szaweł nie zatrzymał skarbu wiary dla siebie, ale dzielił się nim z innymi tworząc niejako nowych uczniów - zauważył kaznodzieja.

Powiedział, że postawa Apostoła Narodów wpisuje się w działalność Jezusa, który wybierając siedemdziesięciu dwóch wysłał ich przed sobą po dwóch do każdego miasta dokąd sam przyjść zamierzał. Tę misję kontynuują dziś kapłani i zakonnicy - zauważył abp Hoser.

Wspomniał również o macierzyńskim wymiarze przekazywania wiary. - W czasach komunistycznych, tymi które przekazywały prawdy Ewangelii młodemu pokoleniu były nasze matki i babcie. Niech pomimo zmian jakie nastąpiły kolana matki wciąż będą dla dziecka pierwszą szkołą katechumenatu, czyli nauki wiary - zaapelował bp warszawsko-praski.

Podkreślił, że głoszenie Ewangelii winno być dokonywane z uwzględnieniem uwarunkowań w jakich się dokonuje. - Ludzie muszą zrozumieć to, co im głosimy - zaznaczył.

- Często najważniejszym pytaniem jakie postawią nam ci, do których jesteśmy posłani, będzie pytanie o to, dlaczego im głosimy. Musimy więc uzasadnić im naszą wiarę - podkreślił abp Hoser.

Po liturgii dominikanin o. Jacek Salij OP wygłosił wykład pt. "Co to znaczy być człowiekiem wierzącym”.

Pierwsza edycja Warszawsko-Praskiej Akademii Wiary Uniwersytetu Otwartego UKSW odbyła się w roku akademickim 2012/13 w ramach Roku Wiary.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook