Abp Hoser: życie konsekrowane przypomina, że celem ludzkiego istnienia jest jedność z Bogiem

mag, Warszawa, 2016-01-30

Życie konsekrowane przypomina, że celem ludzkiego istnienia jest trwanie w jedności z Bogiem - powiedział abp Henryk Hoser. W ramach obchodów Roku Życia Konsekrowanego w warszawsko-praskim seminarium duchownym odbyło się w sobotę spotkanie sióstr zakonnych i członkiń instytutów życia konsekrowanego. W czasie uroczystej Mszy św., której przewodniczył bp warszawsko-praski dziękowano Bogu za modlitwę i zaangażowanie sióstr posługujących na terenie diecezji.

W homilii abp Hoser podkreślił rolę życia konsekrowanego w Kościele. – Dziękujmy Panu za to, że wezwał nas do życia w szczególnej z Nim intymności i radykalnego naśladowania Jezusa Chrystusa, tego jedynego modelu doskonałego człowieczeństwa – powiedział.

Podkreślił, że w życie konsekrowane wpisana jest misja prorocka. - Wyraża się ona nie tylko poprzez to że nauczamy, czy bierzemy udział w posłudze głoszenia Bożego Słowo, ale przede wszystkim poprzez sam fakt swojej obecności. - Siostry noszące habity są dla tego świata znakiem sprzeciwu, jakimś wyrzutem sumienia, ponieważ przypominają ludziom, że człowiek powinien należeć do Boga – zauważył abp Hoser.

Zwrócił uwagę, że życie konsekrowane jest również ważnym nośnikiem charyzmatów. - Te charyzmaty każdy z nas powinien coraz bardziej zgłębiać, odczytywać sytuując w dzisiejszych okolicznościach miejsca i czasu, by służyć nimi Kościołowi – zaapelował bp warszawsko-praski.

W oparciu o biblijny obraz uciszenia przez Chrystusa burzy na jeziorze abp Hoser przypomniał siostrom zakonnym, że jedynym trwałym oparciem pozostaje Bóg. - Radykalne zwrócenie się ku Chrystusowi jest lekarstwem na wszystkie sytuacje kryzysowe, które nie mijają również życia konsekrowanego. Modlitwa i wpatrywanie się w Syna Bożego owocuje tym, że zaczynamy patrzeć w jednym kierunku i korygować swoje postawy. On bowiem jest gotów uciszyć nasze burze i jako jedyny ma moc to uczynić – zaznaczył duchowny.

Po liturgii alumni Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej wyrazili wdzięczność osobom konsekrowanym za ich modlitwę i świadectwo życia dla Boga i dla drugiego człowieka.

Na terenie diecezji warszawsko-praskiej posługuje 65 żeńskich zgromadzeń zakonnych i 17 zgromadzeń męskich.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook