Abp Hoser: prawdziwe wychowanie dokonuje się w duchu miłości

mag, Warszawa, 2016-01-31

Prawdziwe wychowanie dokonuje się zawsze w duchu miłości - podkreślił abp Henryk Hoser. W związku z rozpoczynającymi się na Mazowszu feriami w niedzielę bp warszawsko-praski przewodniczył uroczystej Mszy św. w prowadzonej przez salezjanów stołecznej bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa. W czasie liturgii abp Hoser polecał dzieci i młodzież Bogu za wstawiennictwem ich patrona św. Jana Bosko, założyciela zgromadzenia.

– On na wzór Dobrego Pasterza troszczył się o tych najsłabszych i najbiedniejszych oddając im swoje życie, swój czas i swoje zdolności - powiedział w homilii abp Hoser.

Zachęcał, by w dobie "majstrowania" przy programach wychowawczych, uczyć się od ks. Bosko. – Wypracował on bowiem ponadczasowy model wychowawczy, w którym wychowanie nie ma nic wspólnego z tresurą, ale motywowane jest miłością, a więc postawą ojcowską, która choć stawia wymagania nigdy nie grozi i nie karze, ale ukazuje dziecku jego własne możliwości. Wykorzystując energię życiową dzieci i młodzieży, angażował je w aktywność sportową. Dążył również do wydobycia i wykorzystania potencjału duchowego jaki tkwi w młodym człowieku, tak by jego życie było piękne, zrównoważone, odpowiadające Bożym zamiarom – powiedział abp Hoser.

Biskup warszawsko-praski przestrzegł jednocześnie przed uleganiem naciskom ideologicznym, które próbują przerzucić z rodziców na państwo odpowiedzialność za wychowanie młodego pokolenia. - Mamy dziś do czynienia z ciągłymi pokusami, by zabrać wychowanie rodzicom i przekazać je instytucjom. Nie zapominajmy jednak, że we wszystkich reżimach totalitarnych państwo chciało wychowywać dzieci i młodzież odrywając ich od domu rodzinnego, a więc ojca i matki, oraz od relacji z rodzeństwem – przypomniał kaznodzieja.

Salezjanie prowadzą na Pradze m.in. oratorium dla młodzieży.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook