Abp Hoser: Odnowieni Duchem oczekujmy wiosny Kościoła

mag, Warszawa, 2016-02-02

Odnowieni Duchem aktywnie oczekujmy wiosny Kościoła – zaapelował do osób konsekrowanych abp Henryk Hoser. W uroczystość Ofiarowania Pańskiego bp warszawsko-praski przewodniczył w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze uroczystej Mszy św. kończącej w diecezji Rok Życia Konsekrowanego.

W homilii abp Hoser zachęcał osoby poświęcone Bogu, by zawsze żyły duchem Jezusa Chrystusa, który jest "Światłością tego świata". - Jest to Światłość wszelkiego istnienia, która penetruje wszystkie miejsca, w których panują ciemności, dochodząc nawet na peryferia ludzkiej egzystencji. Naszym zadaniem jest dostrzec to Światło i poddać się Jego działaniu – podkreślił kaznodzieja.

Nawiązując do Listu Apostolskiego papieża Franciszka na Rok Życia Konsekrowanego bp warszawsko-praski zachęcał zakonników i członków instytutów do odczytywania na nowo swoich charyzmatów. - Wpatrując się w historię swoich wspólnot i dostrzegając, tych którzy nas poprzedzili możemy czerpać mądrość, w jaki sposób żyć naszym charyzmatem w nieustannie zmieniających się warunkach miejsca i czasu – powiedział abp Hoser.

Przestrzegł również osoby konsekrowane przed uleganiem różnego rodzaju negatywnym zjawiskom, które nie tylko dzieją się w tym świecie, ale które dotykają także życia wspólnotowego. Wymienił min.: spadek powołań, zwiększającą się średnią wieku we wspólnotach zakonnych, zniechęcenie, laickość, szerzący się relatywizm i brak znaczenia społecznego dla życia religijnych. Podkreślił, że to wszystko to tylko pozorne przeszkody nie do pokonania. Mamy, tak jak to powiedział Jan Paweł II, wyczekiwać wiosny Kościoła. - Ta wiosna przyjdzie. Ludzkość jest prowadzona przez Ducha Bożego, który tchnie w nas nowe energie, nowy zapał, nową orientację, nowe przekonania – mówił bp warszawsko-praski, zachęcając osoby konsekrowane do zawierzenia Bożemu prowadzeniu.

Zwrócił także uwagę, że nie da się budować przyszłość bez radości. - Żaden kandydat i żadna kandydatka nie przyjdą do wspólnoty, która nie jest zjednoczona, radosna i solidarna, bo tam nie wytrzymają. Stąd też zwracajmy uwagę, by żyć duchem Światła, Duchem spotkania i ofiarności – zaapelował.

Nawiązując do adhortacji Apostolskiej Jana Pawła II Familiaris consortio (Rodzina chrześcijańska w świecie współczesnym) abp Hoser zaapelował do osób konsekrowanych, by aktywnie zaangażowały się w dzieło towarzyszenia rodzinom w ich życiu. Wspomniał zarówno o tych, którzy przygotowują się do małżeństwa, jak i o przypadkach szczególnie trudnych.

W trakcie liturgii osoby życia konsekrowanego odnowiły swoje śluby i przyrzeczenia.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook